Banky v Európskej únii nie sú dostatočne veľké na to, aby zabezpečili bloku potrebné financovanie. Vyhlásil to v utorok Andrea Orcel, generálny riaditeľ talianskej banky UniCredit, ktorá sa snaží o potenciálne prevzatie nemeckého rivala Commerzbank.
Nutnosť silných bánk
„Európa potrebuje väčšie a silnejšie banky, ktoré by podporili náš priemysel,“ povedal Orcel na konferencii o exporte v Miláne. „Bez celoeurópskych šampiónov náš blok nikdy nedosiahne svoje ambície, ani neprekoná výzvy v oblasti rastu,“ dodal. „Tak ako sme my v UniCredit našli rovnováhu medzi talianskymi koreňmi a tým, že sme sa stali skutočnou federálnou, paneurópskou skupinou, aj samotná Európa musí nájsť rovnováhu medzi národnou identitou a jednotou kontinentu,“ zdôraznil Orcel.
Viacerí talianski vládni predstavitelia uviedli, že akvizícia Commerzbank by bola v súlade s cieľmi EÚ, ktorá sa snaží odstrániť prekážky v cezhraničnom toku tovaru a služieb.
Testovací prípad pre Európu
UniCredit nedávno získala 21-percentný podiel v Commerzbank a Orcel uviedol, že úplná akvizícia je jednou z otvorených možností. Svoj prístup označil za „testovací prípad pre Európu“. Plánovaná akvizícia narazila na širokú kritiku zo strany politickej reprezentácie v Nemecku, ktorá chce zachovať nezávislosť banky. Nemecký štát stále vlastní 12 percent akcií Commerzbank.
UniCredit so sídlom v Miláne najskôr minulý mesiac kúpila 4,5 percenta akcií Commerzbank, ktoré ponúkla na predaj vláda v Berlíne. Väčšinu zvyšného podielu získala prostredníctvom finančných derivátov.
Predtým v utorok generálny riaditeľ investičnej spoločnosti BlackRock Larry Fink v odpovedi na otázku týkajúcu sa UniCredit a Commerzbank vyzval na väčšiu európsku integráciu. Americká skupina je najväčším investorom v UniCredit a tretím najväčším v Commerzbank. „Európa potrebuje silnejší systém kapitálových trhov a potrebuje jednotnejší bankový systém,“ povedal Fink. Ku konkrétnemu scenáru možného spojenia talianskej a nemeckej banky sa odmietol vyjadriť.