Krajiny Európskej únie sú príliš závislé od nákupov obrannej techniky v zahraničí, pričom takmer dve tretiny zbraní blok kupuje od USA. Členským štátom Únie sa pritom nedarí dostatočne investovať do spoločných vojenských projektov. Upozornil na to v správe o konkurencieschopnosti Európy bývalý taliansky premiér a bývalý šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi.

Jeho správa poukazuje na to, že od polovice roku 2022 do polovice roku 2023 až dve tretiny objednávok zbraní zo strany EÚ dostali americké firmy a ďalších 15 percent zákaziek získali iní mimoeurópski dodávatelia.

Výdavky 27 členských štátov EÚ na výskum a vývoj v oblasti obrany boli v roku 2022 len v sume 10,7 miliardy eur, pričom USA na to vynaložili 140 miliárd dolárov. Draghiho správa konštatuje aj to, že členovia Únie investujú skôr do svojich národných obranných priemyslov ako na spoločné obstarávanie. Napríklad, keď Ukrajina požiadala o delostrelectvo, krajiny Európskej únie jej dodali desať druhov samohybných húfnic.

„Európa plytvá svojimi spoločnými zdrojmi. Máme veľkú kolektívnu kúpnu silu, ale rozdeľujeme ju na viacero rôznych národných nástrojov,“ dodáva Draghiho správa.

Ďalšie dôležité správy

rheinmetall
Neprehliadnite

Nemecká vláda chce urýchliť rozvoj obranného priemyslu