Merané hospodárskym výkonom tak vznikne najväčšia otvorená ekonomická zóna na svete. Zmluva by mohla vstúpiť do platnosti na jar 2019, pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) a po schválení súčasným europarlamentom a členskými štátmi.
Dohoda ruší clá a ďalšie obchodné prekážky, jej cieľom je zabezpečiť rast, nové pracovné miesta a posilniť spoluprácu medzi EÚ a Japonskom. V texte v piatok uverejneného spoločného vyhlásenia sa okrem iného píše, že obaja aktéri sa prostredníctvom dohody hlásia k myšlienke voľného obchodu a zavrhujú pokušenie protekcionizmu.
Japonsko je po Spojených štátoch a Číne treťou najväčšou hospodárskou mocnosťou na svete, a teda aj veľmi zaujímavé odbytisko pre európske firmy. V Japonsku a v EÚ žije celkovo 600 miliónov ľudí, k svetovému hrubému domácemu produktu (HDP) spoločne prispievajú zhruba 30 percentami. Kritici zmluvy sa však strachujú o európske štandardy. Napríklad ochrancovia životného prostredia sa domnievajú, že zmluva dostatočne neupravuje kontroverzný japonský lov veľrýb a možné pašovanie dreva, napísala agentúra DPA.