Európski socialisti na čele s Fransom Timmermansom, ktorý kandidoval na post predsedu Európskej komisie, požadujú zavedenie celoeurópskej minimálnej mzdy. Zvyšovanie životnej úrovne Európanov chcú socialisti zabezpečiť tým, že zavedú plošnú minimálnu mzdu na úrovni 60 percent mediánovej mzdy v každej krajine.
Timmermansovu agendu prebrala nová prezidentka Európskej komisie Ursula von Leyenová, ktorá sľúbila zaviesť „rámec“ pre minimálnu mzdu. U. Leyenová sa týmto krokom snaží získať podporu Európskeho parlamentu pre svoju agendu. V Európskom parlamente je nová prezidentka závislá od podpory socialistov aj zelených, čo odráža priority jej agendy.
U. Leyenová to však nebude mať ľahké. Severské štáty sa ostro postavili proti zavedeniu inštitútu minimálnej mzdy. Dôvodom je, že minimálna mzda by mohla zničiť ich úspešný systém kolektívneho vyjednávania.
Slovenská realita
Dohadovanie miezd v severských krajinách funguje na princípe bilaterálneho kolektívneho vyjednávania medzi zamestnávateľmi a odbormi. Zavedenie minimálnej mzdy by tento systém ohrozilo. „Obávame sa, že zmena neprinesie dostatočné výnimky pre náš systém,“ hovorí dánsky minister práce. „Základným princípom dánskeho modelu je, že sa do neho nepletie politika.“
Práve extrémne zasahovanie politiky do tvorby miezd na Slovensku je hlavnou hrozbou budúceho ekonomického rastu. Vidno to na nedávno schválenom zákone ohrozujúcom firmy aj zamestnancov v prípade recesie. Kolektívne vyjednávanie na Slovensku nefunguje.
Firemné odbory v severských krajinách
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?