Európska komisia žaluje Španielsko, Cyprus, Poľsko a Portugalsko na Súdnom dvore EÚ pre meškanie pri zavádzaní minimálnej dane z príjmov firiem. Štyri žalované štáty doteraz neboli schopné oznámiť komisii, že sa im legislatívu podarilo zaviesť.

Nezavedenie smernice

K 1. januáru minulého roka nadobudla účinnosť smernica EÚ, podľa ktorej mali členské štáty EÚ povinnosť minimálne 15-percentnú daňovú sadzbu pre firmy zaviesť do konca roka 2023. Komisia spomínané štyri štáty a tiež Lotyšsko a Litvu napomenula už na konci mája a dala im dva mesiace na nápravu.

„Komisia uznáva, že úrady vynakladajú značné úsilie na dokončenie svojich vnútroštátnych vykonávacích právnych predpisov v rámci smernice, ale doteraz tieto členské štáty neoznámili vykonávacie opatrenia. Preto komisia podniká formálny krok vo forme podania žaloby na Španielsko, Cyprus, Poľsko a Portugalsko na Súdny dvor EÚ z dôvodu nedostatočného vykonania príslušných ustanovení EÚ,“ uviedla Európska komisia.

Výber daní v praxi

Španielska vláda len v júni tohto roka poslala do parlamentu návrh zákona, ktorý má smernicu previesť do španielskeho práva. Základná sadzba dane z príjmov právnických osôb v Španielsku síce dosahuje 25 percent, ale daňový systém obsahuje viacero výnimiek. V praxi tak firmy mnohokrát platia výrazne menej. Minimálna daň sa podľa vládneho návrhu má týkať firiem, ktorých ročné tržby presahujú 750 miliónov eur.

Celosvetová Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) začiatkom tohto roka očakávala, že vlády získajú na dani z príjmu právnických osôb ročne navyše 155 miliárd až 192 miliárd dolárov. To predstavuje nárast o 6,5 percenta až 8,1 percenta. OECD ale znížila svoj odhad z predchádzajúcich 220 miliárd dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Brussels,,Belgium,On,Jun.,28,,2018.prime,Minster,Of,Hungary,Victor
Neprehliadnite

Brusel posiela Maďarsko pred súd, kritizuje zákon o ochrane národnej suverenity