Európska komisia vyzvala európskych poľnohospodárov a všetkých prevádzkovateľov v potravinovom dodávateľskom reťazci, aby sa podelili o svoje skúsenosti s nekalými obchodnými praktikami, ktoré ovplyvňujú potravinový dodávateľský reťazec.
Eurokomisia spresnila, že prieskum, ktorý sa zameriava konkrétne na poľnohospodárov a malých dodávateľov v EÚ pôsobiacich v poľnohospodárskom a potravinovom dodávateľskom reťazci, pokrývajúci rôzne štádiá výroby a distribúcie, je dostupný online vo všetkých jazykoch EÚ do 15. marca 2023.
Respondenti môžu uviesť, či majú osobné skúsenosti alebo či sa nedávno stretli s nekalými obchodnými praktikami a tiež či im súčasná legislatíva ponúka dostatočnú ochranu pred ekonomicky silnejšími hráčmi.
Prieskum je dostupný na webovej stránke https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/4th_UTP_survey.
Komisia pripomenula, že po tom, ako 22. februára predstavila možnosti zamerané na zníženie byrokratického zaťaženia poľnohospodárov EÚ, pracuje aj na opatreniach zameraných na zlepšenie postavenia poľnohospodárov v potravinovom reťazci a na zlepšení boja proti nekalým obchodným praktikám.
V marci Komisia predloží členským štátom súbor opatrení, ktoré môžu riešiť problémy spojené s transparentnosťou trhu v hodnotovom reťazci, s implementáciou smernice o nekalých obchodných praktikách a jej presadzovaním, ale zamerajú sa aj na výrobné náklady pre farmárov a na jednotnejšiu kontrolu existujúcich pravidiel o dovážaných poľnohospodárskych výrobkoch.
Komisia chce pri príprave nových návrhov zohľadniť výsledky cielených konzultácií, ktoré sa začnú v marci a ktoré určia hlavné zdroje obáv poľnohospodárov a naznačia, ktoré sú zdroje administratívnej záťaže a zložitosti.
Exekutíva EÚ zároveň vyzvala všetky zainteresované strany, aby sa podelili o svoje názory na administratívnu záťaž, ktorá môže súvisieť so smernicou EÚ o dusičnanoch.