Európska komisia svojim zamestnancom z bezpečnostných dôvodov zakázala používať čínsku aplikáciu TikTok. Ide o ďalší príklad toho, ako priepasť medzi Pekingom a Západom narastá, píše Politico.

Západné vlády čoraz viac znepokojujú dôkazy o tom, že čínske technologické spoločnosti pomáhajú čínskej komunistickej strane a spravodajským službám zbierať obrovské množstvo údajov po celom svete. Zameriavajú sa však najmä na vysokopostavené politické a bezpečnostné ciele.

Európska komisia svojim zamestnancom vo štvrtok rozposlala email, v ktorom im prikazuje vymazať aplikáciu TikTok zo svojich služobných mobilov, ako aj z tých osobných, ak v nich majú nainštalované akékoľvek aplikácie súvisiace s výkonom ich práce v inštitúcii. V druhom prípade však majú na výber. Ak by predsa len TikTok zo svojich osobných mobilov vymazať nechceli, tak budú namiesto toho musieť vymazať aplikácie súvisiace s ich prácou.

„Správna rada Komisie sa s cieľom ochrániť údaje Komisie a zvýšiť úroveň kybernetickej bezpečnosti rozhodla pozastaviť používanie aplikácie TikTok v rámci služobných a osobných zariadení, ktoré sú súčasťou mobilovej služby Komisie,“ píše sa v emaile. Zamestnanci inštitúcie si musia TikTok odinštalovať „čo najskôr“, no najneskôr do 15. marca.

Je pravdepodobné, že aj ostatné inštitúcie EÚ vrátane Európskeho parlamentu a Rady budú nasledovať príklad Komisie a čínsku aplikáciu zakážu. V prípade europarlamentu však zavedenie tohto nového interného opatrenia môže trvať o čosi dlhšie.

Hovorca firmy TikTok pre Politico na margo zákazu povedal, že ide o nesprávne rozhodnutie založené na mylných predstavách

„Kontaktovali sme Komisiu, aby sme veci objasnili a vysvetlili, ako chránime údaje 125 miliónov ľudí z celej EÚ, ktorí každý mesiac používajú TikTok,“ priblížil hovorca.

Firma však ešte začiatkom novembra 2022 priznala, že niektorí jej zamestnanci v Číne majú prístup k údajom európskych používateľov aplikácie. V snahe zmierniť obavy spoločnosť minulý týždeň oznámila, že by chcela informácie Európanov uchovávať v troch dátových centrách v Európe.

Ďalšie dôležité správy

WA 14 archív Tokio - Na archívnej snímke z 28. septembra 2020 logo sociálnej siete TikToku na displeji mobilného telefónu v Tokiu. Počet mesačných používateľov TikToku po celom svete prekonal 1 miliardu počas leta, uviedla spoločnosť patriaca čínskemu koncernu Bytedance agentúre Reuters. To znamená, že počet používateľov sociálnej siete v porovnaní s júlom 2020 stúpol o 45 %. Najväčšími trhmi pre populárnu aplikáciu na zdieľanie krátkych videí sú USA, Európa, Brazília a juhovýchodná Ázia. TikTok
Neprehliadnite

Čínsky TikTok plánuje v Európe vybudovať dve dátové centrá