Európska komisia hľadá ďalšie cesty, ako pomocou investícií do maďarskej ropnej infraštruktúry presvedčiť Budapešť, aby prestala blokovať zamýšľané embargo EÚ na dovoz ruskej ropy. Predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová sa po pondelňajšej návšteve Budapešti chce v najbližšej dobe spojiť so zástupcami krajín z okolia Maďarska, aby prebrali možnosti spolupráce pri zásobovaní ropou, povedal novinárom hovorca exekútívy. Šéf únijnej diplomacie Josep Borrell dnes vyhlásil, že nové sankcie by mohli v pondelok odsúhlasiť ministri zahraničia členských krajín bloku.
Šiesty balík sankcií
Komisia minulú stredu v rámci šiesteho balíka sankcií za ruskú inváziu na Ukrajinu navrhla do konca roka tohto úplne ukončiť dovoz ruskej ropy. Opatrenie, ktoré má režim prezidenta Vladimíra Putina pripraviť o významnú časť zdrojov na financovanie vojenskej agresie, však odmieta podporiť Maďarsko. Rozhodlo sa tak napriek tomu, že Brusel navrhol pre krajiny najviac závislé na ruskej rope výnimky, ktoré majú popri Maďarsku získať aj Slovensko a Česko.
Budapešť sa však odmietla uspokojiť s odkladom embarga do konca roku 2024, ktoré jej komisia rovnako ako Bratislave so súhlasom ostatných krajín zaručila – Praha má odklad do polovice toho istého roku.
Hovorkyňa komisie Eric Mamer dnes vyhlásil, že pondelňajšia pracovná večera von der Leyenovej s maďarským premiérom Viktorom Orbánom o možnej podpore novej maďarskej ropnej infraštruktúry priniesla posun, ale bude potrebné ďalšie rokovania. Brusel si prielom sľubuje od videokonferencie von der Leyenovej s lídrami krajín regiónu, ktorej presný termín zatiaľ nešpecifikoval.
Bez podpory Maďarska
Upravený návrh podoby sankcií majú v stredu preberať veľvyslanci členských krajín, nečaká sa však, že by bez ďalšieho prísľubu podpory pre Budapešť dospelo rokovanie k úspešnému záveru. Príliš optimizmu nedal dnes najavo ani Borrell, ktorý považuje za reálnu možnosť, že o embargu budú v pondelok v Bruseli diskutovať ministri zahraničia. Ešte minulý týždeň pritom hovoril o tom, že pokiaľ nebudú sankcie schválené po víkende, zvolá na tento týždeň ich mimoriadnu schôdzku.
Budapešť, v minulosti v rámci EÚ k Rusku obvykle ústretová, sa teraz odvoláva na svoju vlastnú energetickú bezpečnosť, ktorú podľa nej bez ruskej ropy nepôjde zaistiť. Minister zahraničných vecí Péter Szijjártó zopakoval, že bez kľúčovej suroviny z Ruska nebude fungovať maďarská ekonomika.
Taktický postoj
Niektorí znalci bruselského diania vidia v maďarskom postoji taktiku, ako si vybojovať viac peňazí v čase, keď komisia krajinu kvôli obavám z porušovania európskych hodnôt blokuje dotácie z mimoriadneho fondu obnovy a hrozí aj zastavením výplat z ďalších fondov.
Niekoľko týždňov pred návrhom ropných sankcií totiž komisia s Budapešťou začala konanie podľa nového pravidla kondicionality, ktoré umožňuje zabaviť dotácie krajinám, ktoré nezaručia riadne čerpanie z rozpočtu Únie.
„Vláda Viktora Orbána sa úplne zjavne usiluje o ďalšie peniaze, o pomalý postup mechanizmu kondicionality, alebo o oboje," usudzujú analytici z think-tanku Eurointelligence. Pokiaľ Maďarsku Brusel neposkytne dostatočné ústupky, je podľa nich Orbán pripravený blokovať embargo ešte dlho.