Európska komisia v utorok spochybnila vyhlásenie predsedu Európskej rady Charlesa Michela z pondelka, že EÚ by mala byť pripravená prijať nových členov do roku 2030.

Hovorkyňa eurokomisie zdôraznila, že Únia sa nezameriava na dátumy, ale na pripravenosť kandidátskych krajín.

Na ďalšie trenice medzi lídrami Európskej rady a Európskej komisie upozornil v stredu týždenník Politico. Michel na strategickom fóre v slovinskom meste Bled v pondelok poznamenal, že EÚ si musí stanoviť jasný cieľ a musí byť pripravená rozšíriť sa do roku 2030.

„Nezameriavame sa na dátum, ale sústreďujeme sa na úzku spoluprácu s kandidátskymi krajinami, aby sa pripravili na vstup do Európskej únie,“ uviedla v utorok na tlačovej konferencii v Bruseli zástupkyňa hlavného hovorcu eurokomisie Dana Spinantová.

Spresnila, že Michel nekonzultoval so šéfkou exekutívy EÚ Ursulou von der Leyenovou obsah svojho prejavu o rozšírení, ktorý predniesol na konferencii v Blede. Zopakovala, že rozširovanie Únie je „proces založený na zásluhách“ a kandidátske krajiny sa stanú členmi len vtedy, keď splnia potrebné kritériá.

Podľa webu Politico najnovšia nezhoda medzi Von der Leyenovou a Michelom prichádza v čase, keď sa téma rozšírenia EÚ dostáva v Bruseli opäť do centra pozornosti najmä pre vojnu na Ukrajine. Lídri EÚ sa jej budú venovať na nadchádzajúcom samite v októbri.

Do integračného procesu je momentálne zapojených osem krajín — päť zo západného Balkánu (Albánsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Severné Macedónsko, Srbsko), ďalej Turecko, kde je tento proces dočasne zmrazený, a od júna 2022 majú štatút kandidátskych krajín Ukrajina a Moldavsko.

Ukrajinci aj Moldavčania očakávajú, že spustenie prístupových rokovaní EÚ schváli ešte do konca tohto roka.

Ďalšie dôležité správy

Predseda Európskej rady Charles Michel.
Neprehliadnite

Do roku 2030 musí byť Únia pripravená prijať nových členov. Michel ukazuje smerom na Balkán