Európska komisia (EK) navrhla vytvoriť mechanizmus, ktorý by v nadchádzajúcej zime umožnil dočasne obmedziť veľkoobchodnú cenu plynu. Ide o súčasť ďalšieho súboru opatrení, ktorými chce únijná exekutíva bojovať proti energetickej kríze. Nový plán stanovuje aj princípy pre spoločné nákupy plynu a uvoľnil by miliardy eur z únijných fondov na pomoc firmám a domácnostiam. Nezahŕňa však skôr diskutované varianty cenového stropu.
Dynamické cenové nastavenie
Navrhovaný „mechanizmus cenovej korekcie" by fungoval ako poistka proti extrémnym výkyvom na trhu. Umožňoval by v prípade potreby nastaviť takzvaný dynamický cenový limit pre obchodovanie vo virtuálnom uzle Title Transfer Facility, ktorý je pre ceny plynu v Európskej únii rozhodujúci. Dlhodobejšie riešenie EK vidí v spustení doplnkového cenového indexu, ktorý by utváral cenu skvapalneného zemného plynu a lepšie odrážal nové podmienky na unijnom trhu.
Podrobnosti o fungovaní nástroja na obmedzovanie ceny plynu zatiaľ nie sú jasné. Komisia ho dnes navrhuje len v princípe, pričom detaily chce vyjasniť až po prípadnom súhlase členských štátov EÚ. Vysokopostavený únijný zdroj dnes pred novinármi nechcel špekulovať o cenovej hranici, pri ktorej by mechanizmus mohol byť aplikovaný, a hovoril skôr o tlmení vysokých nárastov. Komisia dúfa, že nástroj bude k dispozícii do začiatku zimy.
Široký balík opatrení
„Musíme skrotiť volatilitu a extrémne cenové skoky na hlavnom európskom trhovisku s plynom," povedala na tlačovej konferencii predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. V tomto smere navrhuje tiež požiadavku, aby platformy pre obchod s takzvanými energetickými derivátmi zaviedli do konca januára nové poistky proti silným výkyvom v rámci denného obchodovania.
Ďalšími piliermi nového plánu eú exekutívy sú náčrt pravidiel pre spoločné nákupy plynu a rozšírenie možností členských krajín ohľadom podpory domácností a firiem. Komisia napríklad navrhuje, aby pri plnení zásobníkov dodávatelia z celej EÚ spoločne dopytovali množstvo plynu zodpovedajúce aspoň 15 percentám kapacít. Vládam chce tiež dať väčšiu voľnosť v podpore firiem a uvoľniť na krízové opatrenia až takmer 40 miliárd eur z peňazí vyčlenených na politiku súdržnosti.
Unijná exekutíva nakoniec do plánu nezahrnula žiadny z razantnejších variantov cenového stropu na plyn, po akých v uplynulých týždňoch volali mnohé členské krajiny. V zhrnutí svojich návrhov však spomína možnosť dotovania plynu používaného na výrobu elektriny ako postup, ktorý si zaslúži ďalšie úvahy. Podľa komisie treba nájsť uspokojivé odpovede na niektoré otvorené otázky.