Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pléne Európskeho parlamentu uviedla, že exekutíva EÚ odporučí členským krajinám začať prístupové rokovania aj s Bosnou a Hercegovinou.
Von der Leyenová europoslancom v Štrasburgu predstavila hlavné témy nadchádzajúceho samitu EÚ, ktoré sa budú týkať Ukrajiny, situácie na Blízkom východe, bezpečnosti ale aj ďalšieho rozširovania Únie.
Upozornila, že EÚ sa v posledných rokoch dôraznejšie zamerala na západný Balkán. Krajiny tohto regiónu sa o členstvo v eurobloku snažia už celé roky, pričom od začiatku ruskej vojny voči Ukrajine sa podľa von der Leyenovej EÚ usiluje o to, aby tento región nepodliehal vplyvu Moskvy.
„Uvedomili sme si, že nestačí len čakať, kým sa západný Balkán priblíži k nám. Nestačí povedať, že dvere sú otvorené. My tiež musíme prevziať zodpovednosť a akýmkoľvek možným spôsobom podporovať ich cestu do Únie,“ opísala situáciu.
Spresnila, že to bol dôvod, prečo EÚ vytvorila plán rastu pre západný Balkán, začala prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom a zaviazala sa urobiť to isté ak s Bosnou a Hercegovinou.
Bosna a Hercegovina patrí medzi šesť krajín regiónu – spolu s Albánskom, Čiernou Horou, Kosovom, Severným Macedónskom a Srbskom –, ktoré sa nachádzajú v rôznych fázach prístupového procesu do EÚ.
Multietnická Bosna a Hercegovina, s politickými nezhodami medzi jednotlivými útvarmi federácie, je „najkrehkejšia“ zo všetkých krajín regiónu.