Európska únia by od budúceho roka mohla efektívnejšie predchádzať veľkým kybernetickým útokom vďaka celoeurópskej sieti operačných centier. Počíta s tým návrh Európskej komisie, ktorá plánuje prepojiť národné a unijné strediská zodpovedné za kybernetickú bezpečnosť. Brusel odhaduje, že do projektu „európskeho kybernetického štítu“ vložia EÚ a členské krajiny 1,1 miliardy eur. Plán budú v najbližších mesiacoch prerokúvať členské štáty a Európsky parlament.
Unijná exekutíva prichádza s návrhom v čase, keď sa po ruskej invázii na Ukrajinu zvýšil počet útokov vedených ruskými hackermi. Západné krajiny zároveň dávajú najavo obavy z rastúcej bezpečnostnej konfrontácie s Čínou.
„Kybernetické útoky sú čoraz častejším spôsobom napádania kritickej infraštruktúry, zdravotných zariadení, energetických sústav,“ povedala novinárom k návrhu podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová. Podľa nej ide o životne dôležité veci a treba, „aby sme si ich lepšie ochránili“.
Experti v operačných centrách budú využívať technológie ako je umelá inteligencia a pokročilá analýza dát. Dve tretiny zo spomínanej sumy chce EÚ poskytnúť z dotačného programu európskej digitalizácie.
Aby EÚ mala v budúcnosti dostatok odborníkov na kybernetickú bezpečnosť, navrhuje komisia uľahčiť im prístup k potrebným vedomostiam. Súčasťou tohto plánu je vytvorenie internetovej platformy, ktorá by zhromažďovala informácie o vzdelávaní a certifikácii expertov v celej EÚ. Neskôr by sa mala zmeniť na reálny priestor „akadémie“, ktorej cieľom bude okrem iného koordinovať vzdelávacie programy, odbornú prípravu, financovanie a sledovať vývoj trhu práce v oblasti kybernetickej bezpečnosti.