Európsky parlament dnes nedokázal nájsť zhodu na spoplatnení emisií z vykurovania budov a dopravy, ktoré je jednou z kľúčových súčastí klimatického balíčka navrhnutého vlani Európskou komisiou. Nebývale rozdelení europoslanci kvôli tomu odložili hlasovanie o ďalších súvisiacich normách, medzi ktoré patrí napríklad zavedenie takzvaného uhlíkového cla alebo vytvorenie sociálne klimatického fondu.

Návrhy stopli hlasy za sprísnenie opatrení

Návrhy, ktoré majú EÚ nasmerovať k splneniu emisných cieľov na rok 2030, budú znovu prerokúvať parlamentné výbory. Európsky parlament by o ich konečnej podobe mal rokovať s členskými štátmi počas českého predsedníctva v druhej polovici roka.

Europoslanci dnes hlasovali o upravenom návrhu presadzovanom najsilnejšou stredopravou frakciou európskych ľudovcov, ktorí chceli miernejšie pravidlá pre emisie z vykurovania a dopravy, ako navrhla komisia. Zástancovia zvoľnenia tempa prechodu k čistému hospodárstvu argumentovali predovšetkým tým, že vlani predložený plán Bruselu ešte nepočítal s dopadmi ruskej invázie na Ukrajinu či dlho nevídanej inflácie.

Socialisti, zelení a menšie parlamentné frakcie však trvali na prísnejších záväzkoch a úspešne hlasovali proti návrhu. Ten podporilo iba 265 z 639 hlasujúcich poslancov.

„Pre tento parlament je to zlý deň," vyhlásil nemecký spravodajca návrhu Peter Liesa, ktorý svoje viditeľné rozhorčenie namieril najmä proti socialistom a zeleným. Líderka najväčšej ľavicovej frakcie Iratxe Garciová však počas nebývalo ostrých slovných výmen medzi poslancami oponovala, že ľudovci nemôžu počítať s podporou socialistov pre návrh, ktorého ambície predtým oslabia za pomoci hlasov krajnej pravice.

Súčasť väčšieho ekologického balíčka

Neúspešný text počítal s tým, že EÚ bude sťahovať z trhu emisné kvóty pomalšie, než navrhovala komisia. Emisie z emisného systému chcel Lieseho návrh obmedziť do roku 2030 o 63 percent, zatiaľ čo hodnota odsúhlasená predtým kľúčovým výborom pre životné prostredie bola 67 percent.

Reformu uhlíkového trhu tak budú zákonodarcovia znovu prerokúvať v spomínanom výbore. S ňou sú prepojené aj návrhy na vytvorenie fondu, ktorý má zvlášť ohrozeným domácnostiam kompenzovať očakávané zdraženie tepla, či na zavedenie poplatku za dovoz neekologicky vyrábaných produktov do EÚ. Hlasovanie o oboch týchto normách preto poslanci rovno odložili. Schválili naproti tomu zmeny systému obchodovania s emisnými kvótami v leteckej doprave.

Snahy o splnenie záväzkov Parížskej klimatickej dohody

Únia chce prostredníctvom bezprecedentného balíčka klimatických noriem dosiahnuť obmedzenie emisií skleníkových plynov do konca desaťročia najmenej o 55 percent proti hodnotám z roku 1990. Tento cieľ je podľa komisie potrebný preto, aby dvadsaťsedmička splnila svoje záväzky plynúce z parížskej klimatickej dohody, ktorá má zabrániť ďalšiemu otepľovaniu planéty . Niekoľko členských krajín, najmä z východného krídla únie, má však k návrhom vzhľadom na ich predpokladané ekonomické dôsledky kritickejší postoj ako europoslanci a dá sa očakávať, že pri spoločnom vyjednávaní sa budú snažiť texty vzídené z Európskeho parlamentu zmierniť.

Prinajmenšom časť rokovaní zrejme vyjde na české predsedníctvo v druhej polovici roka, vzhľadom na nečakaný neúspech parlamentných hlasovaní sa však začiatok rokovaní s členskými štátmi môže zdržať.

Ďalšie dôležité správy

Veľvyslanci krajín Európskej únie sa zhodli na detailoch šiesteho balíka sankcií proti Rusku vrátane zákazu dovozu väčšiny ruskej ropy
Neprehliadnite

Európska únia za 2,4 miliardy zmodernizuje energetické systémy siedmich krajín