Uplynulo už desať rokov, odkedy séria fiškálnych kríz takmer zlomila jednotnú európsku menu. Krajiny ako Portugalsko, Taliansko, Írsko, Grécko a Španielsko si narobili obrovské dlhy, čo odrádzalo investorov od nákupu vládnych dlhopisov. Niečo podobné sa opakuje aj teraz, no sú to kľúčové európske štáty Nemecko a Francúzsko, ktoré majú rozpočtové problémy a narážajú na limity Európskej únie. Informuje o tom Bloomberg.
Investori sa tak viac prikláňajú k periférnym krajinám a ich vládnym dlhopisom na úrok nemeckých či francúzskych, ktoré bývali považované za najbezpečnejšie. JPMorgan Asset Management sa sústredí na španielsky dlh, správcovia fondov Neuberger Berman uprednostňujú Portugalsko a Grécko. Goldman Sachs Group a Société Générale predpovedajú, že periférne ekonomiky Európy budú v kurze aj v budúcom roku.
Nemecko totiž dostalo v poslednom čase sériu zlých správ. Predpokladá sa, že jeho ekonomika sa tento rok zmenší a výhľad do budúcnosti ešte viac podkopala rozpočtová kríza. „Veľa pesimizmu vznášajúceho sa nad Európou skutočne pochádza z nemeckej ekonomiky,“ povedal senior portfólio manažér v Neuberger Berman Robert Dishner. „Periférne ekonomiky obstoja lepšie ako jadro.“
V posledných týždňoch bolo Portugalsko vysoko hodnotené zo strany Moody's Investors Service a Grécko postúpilo smerom nahor v S&P Global Ratings. Dokonca aj Taliansko, dlhodobo kritizované pre nezodpovedné fiškálne plány, dostalo tento mesiac vzpruhu, keď agentúra Moody’s zrušila negatívny výhľad a posunula ho do optimistickejšej roviny.
„Menšie krajiny eurozóny výrazne zlepšili svoje fiškálne metriky a ich pozitívne vyhliadky sa odzrkadlili na trhoch európskych vládnych dlhopisov,“ povedal stratég úrokových sadzieb v Société Générale Sean Kou. Spoločnosť JPMorgan Asset Management, ktorá má vo svojich portfóliách prevahu španielskeho vládneho dlhu, tvrdí, že periférne dlhopisy sú teraz menej ohrozené.
Investori však majú menej príležitostí na nákup vládnych dlhopisov v krajinách ako Grécko, pretože veľkú časť dlhu stále vlastnia oficiálni veritelia. Grécko profituje z Európskeho stabilizačného mechanizmu, ktorý vykrýva 76 percent jeho dlhu.
V Európe nastáva obrat. Investori skupujú dlhopisy periférnych krajín na úkor Nemecka
Zdroj: Petros Giannakouris
Najsilnejšia ekonomika eurozóny vzbudzuje pesimizmus, v kurze sú skôr Portugalsko, Taliansko a Španielsko
Neprehliadnite
Nájdite nás na Google news a kliknite Sledovať