Kontinent, ktorý sa stále zotavuje z predchádzajúcich šokov, čelí rastúcim cenám energií, obmedzenej priemyselnej výrobe a narastajúcej inflácii. 

„Eskalácia konfliktu na Ukrajine spôsobila približne 45-percentný nárast cien plynu v tomto roku. Hoci sú aktuálne ceny nižšie ako rekordné hodnoty z roku 2022, ich zvýšenie už teraz negatívne ovplyvňuje životnú úroveň občanov a ohrozuje konkurencieschopnosť európskeho priemyslu,“ uvádza agentúra Bloomberg

Zásobníky plynu sa rýchlo vyprázdňujú v dôsledku mrazivého počasia, ktoré zvýšilo dopyt po vykurovaní, a obmedzenej produkcie elektriny z obnoviteľných zdrojov pre veterné sucho. Ak sa nepodarí zabezpečiť nové zdroje, Európa bude v budúcom roku čeliť ďalšiemu vyčerpávaniu zásob, čo ešte viac zvýši tlak na ceny. 

„Európa sa pripravuje na scenár, v ktorom by po vypršaní tranzitnej dohody mohli byť zastavené dodávky plynu cez Ukrajinu. Sankcie navyše zvyšujú pravdepodobnosť predčasného prerušenia tokov, čo by mohlo vážne ohroziť energetickú bezpečnosť, najmä v krajinách ako Maďarsko,“ upozorňuje Bloomberg. 

Signály z Nemecka

Najväčšia ekonomika Európy, Nemecko, už pociťuje vážne dôsledky vysokých nákladov na energie. Viaceré továrne museli pre vysoké ceny energií obmedziť výrobu, čo zasiahlo kľúčové odvetvia, ako sú automobilový, chemický a strojársky priemysel. Vyprázdňovanie zásobníkov plynu navyše naznačuje, že energetické problémy môžu pretrvávať tretí rok po sebe. 

„Obdobie miernych zím skončilo. Európa sa tak stáva čoraz viac závislou od drahého dovozu skvapalneného zemného plynu, pričom musí súperiť s Áziou, kde sú ceny nižšie,“ uzatvára Ole Hansen, vedúci komoditný stratég Saxo Bank.

Ďalšie dôležité správy

Czech,Gas,,Valve,On,The,Main,Gas,Pipeline,Czech,Republic,
Neprehliadnite

Česko sa ocitá v energetickej pasci. Diverzifikácia zdrojov nezastavila tok ruského plynu