Európske krajiny sa snažia prilákať investície aj bohatých jednotlivcov prostredníctvom rôznych daňových zvýhodnení. Daňové stimuly zároveň čelia rastúcej kritike. Podľa Daňového observatória EÚ prestali najvyššie sadzby dane z príjmu fyzických osôb v EÚ klesať po finančnej kríze v roku 2008. Miesto toho vlády zavádzajú čoraz viac preferenčných daňových režimov zameraných na zahraničných jednotlivcov s cieľom prilákať bohatých expatov.
V Európe neexistuje jednotný model daňového raja. Daňové výhody sa môžu líšiť podľa pôvodu majetku. Riaditeľ pre dane a obchodné právo v Asociácii certifikovaných účtovníkov Jason Piper vysvetľuje: „Ak máte veľa kapitálu viazaného inde, zaujíma vás skôr režim, ktorý má nulovú daň z kapitálových ziskov.“
Bohatí jednotlivci preto často uvažujú o emigrácii s cieľom znížiť daňovú záťaž. Euronews Business skúmal, aké výhody ponúkajú jednotlivé krajiny.
Taliansko
Taliansko ponúka relatívne vysoké dane z príjmu fyzických aj právnických osôb, no pre cudzincov existujú daňové stimuly. Najznámejší z nich je tzv. režim „flat tax“, ktorý umožňuje bohatým jednotlivcom platiť pevnú sumu zo všetkých zahraničných príjmov, bez ohľadu na výšku zárobku. Táto suma bola nedávno zvýšená na 200-tisíc eur ročne, predtým to bolo 100-tisíc eur.
Investori zacítili šancu zarobiť na talianskych dlhopisoch. Ponúkli rekordnú sumu
Režim je k dispozícii na 15 rokov, ale len pre tých, ktorí neboli daňovými rezidentmi Talianska minimálne deväť z posledných 10 rokov. Daňový systém je preto atraktívny len pre veľmi majetných jednotlivcov.
Švajčiarsko
Švajčiarsko má podobný režim paušálnej dane (forfait fiscal), ktorý využíva menej než 0,1 percenta obyvateľov. Daň je v niektorých švajčiarskych regiónoch vypočítaná na základe výdavkov jednotlivca, nie na základe príjmu či majetku. Systém je zameraný na pasívnych príjemcov, ktorí nesmú byť zamestnaní ani podnikať vo Švajčiarsku.
Práca od deviatej do piatej brzdí kreativitu. Kľúčovým je prirodzený rytmus mozgu
Portugalsko
V Portugalsku sa daňové stimuly stali predmetom diskusií kvôli rastúcim cenám nehnuteľností, ktoré vyvolal príchod bohatých cudzincov. Po obmedzení výhod v minulom roku vláda opäť zavádza daňové úľavy pre expatov. Režim umožňoval žiť v Portugalsku až 10 rokov s minimálnymi daňami zo zahraničných príjmov, čo pritiahlo mnoho dôchodcov.
Holdingové spoločnosti
Bohatí jednotlivci často využívajú holdingové spoločnosti na optimalizáciu daní. Tento model je obzvlášť výhodný v krajinách s nízkou korporátnou daňou, ako sú Írsko (12,5 percenta), Maďarsko (9 percent), Bulharsko (10 percent) a Cyprus (12,5 percenta).