Rusku sa svojím divadlom podarilo Európu presvedčiť, že je spoľahlivým energetickým partnerom. To zohralo významnú úlohu pri vzniku ekonomických ťažkostí, s ktorými musela EÚ po vypuknutí vojny na Ukrajine bojovať. Kontinent sa teraz musí pripraviť na prekvapenia v podobe budúcich kríz napríklad v otázke Číny a Taiwanu, píše pre Euractiv Patrik Szicherle z mimovládnej organizácie GLOBSEC.
Aj napriek obavám z toho, či sa členským štátom EÚ podarí prežiť túto zimu, sa im darí lepšie, než sa čakalo. Ceny energií sú síce vyššie, než počas nedávnej kríze spojenej s ochorením covid-19, no plyn stojí len zlomok toho, čo počas svojho vrcholu v auguste 2022.
Je ťažké poprieť tvrdenia, že európski lídri vpochodovali rovnými nohami priamo do krízy, ktorú naštartovala ruská invázia na Ukrajinu, keďže ich krajiny boli v otázke energetických potrieb od Ruska ešte stále plne závislé.
Odvtedy blok podnikol niekoľko krokov, aby sa svojej závislosti zbavil, no úspešne sa mu to podarilo iba v prípade potrubných tokov. Dodávky ruského skvapalneného zemného plynu (LNG) napríklad v roku 2022 stúpli, podotýka Szicherle s tým, že by ich Kremeľ mohol premeniť na zbraň a využiť proti EÚ.
Nová závislosť
Čína je zas celkom inou výzvou než Rusko. Komunistická strana Číny čoraz častejšie hovorí o násilnom „zjednotení“ s Taiwanom a už počas pandémie koronavírusu sa ukázalo, čo znamená byť prílišne závislý od jediného zdroja, pokiaľ ide o dovozy kľúčových produktov, akým bolo v tomto prípade lekárske vybavenie.
EÚ pripravuje opatrenia, ktorými by presvedčilo spoločnosti, aby časť svojich výrobných kapacít priniesli naspäť na kontinent, no nemecké firmy vo vybraných odvetviach aj napriek tomu do Číny ochotne nalievajú svoje investície.
Szicherle takisto spomína aj snahy členských štátov o obmedzenie schopnosti Číny investovať do kritických európskych sektorov, akými sú 5G siete, no v iných oblastiach, zdá sa, také opatrné nie sú.
Nielen Európa sa od Číny stáva čoraz závislejšou – platí to aj naopak. Podľa Szicherleho by sme však nemali podceňovať odolnosť autoritárskych režimov, predovšetkým ich schopnosť prežiť aj veľké šoky vďaka propagande a úplnému potláčaniu opozície.
Ako nevkročiť do tej istej rieky dvakrát
Je extrémne dôležité, aby Európa posilnila svoje opatrenia na podporu návratu výrobnej kapacity európskych spoločností a to najmä v odvetviach strategickej povahy.
Podobne musí posilniť obmedzenia v oblasti čínskych investícií do strategických sektorov, ako aj infraštruktúry v Európe. Inštitúcie EÚ by následne mali zaviesť povinný mechanizmus preverovania priamych zahraničných investícií, ktorý by nahradil súčasný postup na dobrovoľnej báze.
Kľúčovou lekciou pre únijné inštitúcie, členské štáty a jednotlivé spoločnosti je podľa Szicherleho naučiť sa lepšie plánovať a prispôsobovať scenárom, aby EÚ znovu nenapochodovala do ďalšej krízy, ktorá si bude brúsiť zuby na demokratické hodnoty a zásady.