Svet kovov začína svoj každoročný rituál uzatvárania zmlúv na nadchádzajúci rok, pričom mnohí obchodníci si kladú otázku, čo bude s ruskými dodávkami? píše Bloomberg.

Rusko je veľkým producentom hliníka, niklu, medi či paládia a zmluvy o dodávkach podpísané pred vojnou na Ukrajine zaručujú, že kovy do Európy neustále prúdia.  

September je však známy ako „čas párenia“, keď sa uzatvárajú nové kontrakty, pričom podľa obchodníkov a šéfov firiem u západných výrobcov rastie neochota pokračovať v nákupe ruských kovov. 

Takáto autocenzúra by mohla na niekoľko rokov narušiť obchodnú dynamiku na globálnych trhoch s kovmi a vytvoriť rozkol medzi regionálnymi trhmi. 

Pre európsky trh je zaujímavý najmä hliník, pričom podľa obchodníkov by sa značné objemy ruského hliníka mohli ocitnúť na Londýnskej burze kovov, čo na globálnom referenčnom trhu môže spôsobiť deformácie.

Žiadne kovy od Ruska nekúpi ani spoločnosť Norsk Hydro, ktorá je väčšinovým vlastníkom končiacej hlinikárne Slovalco v Žiari nad Hronom.

Ďalšie dôležité správy

KK29 archív Volgograd - Na archívnej snímke z 11. júla 2022 vo Volgograde ruskí vojaci pochodujú počas akcie na podporu vojakov zapojených do vojenskej operácie na Ukrajine. Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok podpísal dekrét, ktorým sa má navýšiť počet členov ozbrojených síl z 1,9 milióna na 2,04 milióna. Nariadenie vstúpi do platnosti 1. januára 2023. FOTO TASR/AP
FILE - Russian army soldiers march during an action in support for the soldiers involved in the military operation in Ukraine
Neprehliadnite

Rusko sme precenili, nie je to žiadna veľmoc. Analytici zlyhali na plnej čiare, tvrdí historik