Európa je aj naďalej nadmerne závislá od Ruska ako zdroja nafty, pričom o necelých desať týždňov začnú platiť sankcie, ktoré tento obchod úplne zastavia. Európske štáty teda ešte budú musieť vyvinúť veľké úsilie, aby našli nové zdroje tejto komodity, píše agentúra Bloomberg.

Z údajov agentúry vyplýva, že import ruskej nafty po mori pokrýval za prvých 24 dní tohto mesiaca takmer polovicu spotreby členských štátov Európskej únie a Spojeného kráľovstva. Miera závislosti od ruskej nafty začala prudko stúpať od októbra, keď sa celkový import tohto regiónu zvýšil v dôsledku štrajkov, ktoré ochromili prevádzku francúzskych rafinérií.

Od 1. do 24 novembra dopravili tankery do EÚ a Británie 1,34 milióna barelov nafty denne, čo je oveľa menej ako v októbri, ale napriek tomu viac ako bol priemer za prvých desať mesiacov tohto roka. Od 5. februára sa v súlade so sankciami dovoz ruskej nafty a iných rafinérskych produktov po mori úplne zastaví, pričom Rusko je stále najväčším externým dodávateľom týchto produktov. Pre nákupcov to znamená, že ich čakajú ťažké časy, pretože chýbajúce barely budú musieť doplniť z iných zdrojov.

Únia a Británia dostávali medzi 1. a 24. novembrom z Ruska približne 600-tisíc barelov nafty denne, čo predstavuje 45 percent všetkých dodávok. V októbri dostali z Ruska 34 percent dodávok z Ruska, pričom priemer za prvých desať mesiacov tohto roka predstavoval 51 percent. Problém však nemá len Európa, ale aj Rusko, ktoré musí pre svoj export nájsť nových odberateľov.

Ďalšie dôležité správy

KK6 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin na 10. celoruskom zjazde sudcov v Moskve 29. novembra 2022. V štyroch ukrajinských oblastiach anektovaných Ruskom budú zriadené federálne súdy a tie budú
Neprehliadnite

Ruské príjmy z exportu padajú, európsky trh je stratený, Moskva sa pripravuje na embargo