Európska komisia ľutuje rozpustenie elitného útvaru slovenskej prokuratúry a nebude váhať použiť kroky na ochranu práva Európskej únie a spoločného rozpočtu. Agentúre Reuters to vo štvrtok povedal hovorca komisie. Exekutíva EÚ už skôr pohrozila Bratislave možnosťou zablokovania časti fondov, ak slovenské orgány nezaručia efektívne vyšetrovanie korupcie.

Vláda premiéra Roberta Fica vo februári presadila v parlamente rozsiahle zmeny v trestnom práve. Okrem iného zrušila Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý sa zaoberal vyšetrovaním korupcie na vysokých miestach. Prezidentka Zuzana Čaputová sa kvôli reforme obrátila na Ústavný súd, ktorý síce pozastavil účinnosť časti novely, zrušenie elitnej skupiny prokurátorov však ponechal v platnosti.

„Komisia ľutuje rozpustenie Úradu špeciálnej prokuratúry bez prijatia záruk, ktoré by zabezpečili efektívne pokračovanie vyšetrovania,“ citovala vo štvrtok agentúra hovorcu. Komisia podľa neho starostlivo zhodnotí dôsledky vládneho kroku a „nebude váhať podniknúť kroky na zabezpečenie rešpektu k právu EÚ a ochrany finančných záujmov EÚ“.

Eurokomisár pre otázky spravodlivosti Didier Reynders už počas prípravy slovenskej reformy povedal, že Brusel je pripravený využiť sankcie na zabezpečenie riadnej finančnej správy rozpočtu únie. Princíp ochrany rozpočtu Únie umožňuje komisii zmraziť európske fondy určené pre krajinu, ktorá dostatočne nezabezpečí ich riadne využitie. To v súčasnosti pociťuje Maďarsko.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a ďalší prokurátori ÚŠP počas tlačovej konferencie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), na ktorej informoval o situácii v súvislosti s rušením úradu 19. marca 2024 v Pezinku. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Lipšic považuje za hlavný dôvod zrušenia špeciálnej prokuratúry to, že riešila aj citlivé kauzy