Návrh nového zákona o Rozhlase a televízii Slovenska môže viesť ku koncu nezávislého spravodajstva verejnoprávnych médií na Slovensku. V rozhovore s českými a slovenskými novinármi v Bruseli to uviedla podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová.
Európska komisia vývoj v krajine detailne sleduje, Jourová by sa chcela stretnúť so ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou. Eurokomisárka nechcela predbiehať možný postih pre Slovensko, zatiaľ podľa svojich slov dáva prednosť dialógu a vysvetľovaniu.
„Ten proces je na začiatku, ako som pochopila... ale vidím tam veľké nebezpečenstvo, že ako tá programová rada, tak aj rada televízie a rozhlasu budú vyložene pod kontrolou, ja to poviem natvrdo, straníckych orgánov vlády. Tak to nemá byť,“ uviedla česká eurokomisárka. Europoslanci v Štrasburgu schválili nový akt o slobode médií a aj ten podľa Jourovej zdôrazňuje, že verejnoprávne médiá musia zostať verejnoprávne. To znamená, že má ísť o médiá, ktoré patria ľuďom v danej krajine, ktorí si na ne prispievajú, či už cez štátny rozpočet, alebo cez príspevky.
Zmeny v RTVS by mohli nastať už počas nasledujúcich mesiacov. Na otázku, či má Európska komisia nástroje, ako vývoj zvrátiť, podpredsedníčka Komisie uviedla, že pre ňu je „vždy najlepším nástrojom dialóg“. „Veľmi by som stála o rozhovor s pani ministerkou Šimkovičovou. Musíme si o tých veciach pohovoriť,“ povedala.
Schválený akt o slobode médií navyše nadobúda účinnosť už v polovici mája. „Už bude predpisom, proti ktorému by členské štáty nemali podnikať žiadne zásadné kroky,“ uviedla Jourová. „Ja by som naozaj chcela apelovať na to, aby sa toto na Slovensku nestalo. V každej krajine by malo fungovať to, čomu ja hovorím národné mediálne striebro, niečo, na čo politika nedosiahne, čo bude nezávislé, čo bude vysoko profesionálne, na čo sa budú môcť ľudia spoľahnúť, že im budú doručené fakty overené profesionálmi a že to nebude stranícka propaganda,“ dodala.
Možné postihy pre Slovensko nechcela predbiehať. „Sú tu jasné parametre, ktoré keď štát poruší, tak môže čeliť finančnej sankcii. Je to porušenie Charty ľudských práv, to znamená diskriminácia, porušovanie rôznych práv a slobôd občanov, môže to byť nedostatočné vyšetrovanie finančných kriminálnych činov, či už je to korupcia, alebo podvody,“ vymenovala česká eurokomisárka.
Finančným postihom čelí pre porušenie zásad právneho štátu práve Maďarsko. „Takže ak sa slovenská vláda toľko inšpiruje v Budapešti, možno by si mohla tiež naštudovať, aké sú dosahy konania Budapešti. Stojí ich to veľa peňazí,“ dodala.