O jednotnej európskej mene sníval už nemecký minister zahraničia Gustav Stresemann na pôde Ligy národov na konci 20. rokov minulého storočia. Chcel ňou spájať rozdelenú Európu. Žiaľ, brilantný nemecký politik zomrel na infarkt predčasne, prišla veľká hospodárska kríza a v Európe sa objavili politici ako Adolf Hitler. Projekt spoločnej meny sa tak odložil na desaťročia do šuplíka.
Opäť začal ožívať na konci 60. rokov, keď sa európski politici zaoberali možnosťami, ako znížiť transakčné náklady pri výmene peňazí. Prišli však krušné 70. roky s ropnými šokmi a spoločná euromena sa opäť dostala preč z rokovacích stolov.
Až na konci tejto dekády vznikla spoločná zúčtovacia jednotka ECU. V 80. rokoch sa menová spolupráca v Európe prehlbovala, až viedla cez Maastricht k spoločnej mene euro. To začalo virtuálne platiť ako zúčtovacia jednotka pred 20 rokmi a reálne sa v obchodoch objavilo o tri roky neskôr.
Dôvera sa budovala postupne
Euro si spočiatku budovalo dôveru medzi investormi ťažko a pomaly. Neverili, že by zo spoločnej meny mohol byť životaschopný projekt. Pri recesii na začiatku milénia sa mladá spoločná mena dokonca prepadla o 30 percent oproti doláru až k svojim historickým minimám 83 dolárových centov za euro. Euro museli zachraňovať
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?