Európska komisia rozšírila zákaz používania bisfenolu A (BPA), ktorý sa často nachádza v plastoch a živiciach. Po novom už nebude môcť byť používaný v produktoch, ktoré prichádzajú do kontaktu s potravinami, vrátane náterov v kovových plechovkách, opätovne použiteľných plastových fliaš na nápoje, chladičov vody a iných kuchynských pomôcok.

K ich postupnému vyradeniu má dôjsť v priebehu 18 mesiacov, informuje Euronews. Toto prechodné obdobie má európskemu priemyslu pomôcť lepšie sa zmenám prispôsobiť a zároveň predísť narušeniu potravinárskeho dodávateľského reťazca.

Komisia prijala zákaz po dôkladnej analýze stanoviska Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) z roku 2023, ktorý dospel k záveru, že expozícia BPA zo stravy predstavuje zdravotné riziko pre spotrebiteľov všetkých vekových kategórií. EFSA na základe štúdie výrazne znížila hranicu tolerovateľného denného príjmu bisfenolu A na úroveň 20-tisíckrát nižšiu než v roku 2015.

Európska chemická agentúra (ECHA) zaradila BPA medzi nebezpečné chemikálie, pretože môže spôsobiť vážne poškodenie očí, alergické kožné reakcie a podráždenie dýchacích ciest. Okrem toho môže vyvolať aj hormonálne zmeny, poškodzovať plodnosť a reprodukčný systém.

Ďalšie dôležité správy

KK27 Bombaj - Minibager čistí pláž Mahim od plastového a iného dopadu počas Dňa Zeme v indickom Bombaji 22. apríla 2024. Zvýšiť povedomie o environmentálnych problémoch ako sú zmena klímy, znečistenie ovzdušia, ochrana divočiny a ohrozených druhov, podpora ekologických a udržateľných aktivít. To sú ciele Dňa Zeme (Earth Day), ktorý každoročne pripadá na 22. apríl. FOTO TASR/AP
A mini excavator cleans up plastic and other waste materials on Mahim Beach on the Arabian Sea coast on Earth Day in Mum
Neprehliadnite

Štáty nerozhodli o celosvetovom znížení znečistenia plastmi