Napriek kríze sa v Európskej únii v zime prvýkrát vyrobilo viac energie z obnoviteľných zdrojov ako z fosílnych palív. Bolo to spôsobené poklesom dopytu po elektrickej energii, vysokými cenami fosílnych palív a miernou zimou. Výrazný sedempercentný pokles dopytu viedol k 12-percentnému poklesu výroby z fosílnych palív v porovnaní s predchádzajúcou zimou. V zimnom období (od októbra 2022 do marca 2023) sa v EÚ vyrobilo 40 percent elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, zatiaľ čo z fosílnych palív len 37 percent. Zníženie dopytu po elektrine v EÚ ušetrilo počas zimy 12 miliárd eur.

„Európa čelila kritickej zime s rekordnými nákladmi na energiu a obavami o dodávky vyvolanými ruskou inváziou na Ukrajinu. EÚ zvládla náročné mesiace, ale v budúcnosti sa nemôže spoliehať na mimoriadne zníženie dopytu a mierne počasie,“ povedal analytik Chris Rosslowe. „Na udržanie stabilných dodávok elektrickej energie sa EÚ musí čo najrýchlejšie odkloniť od fosílnych palív,“ dodal.

Pokles elektriny, plynu a fosílnych palív

Výroba elektriny z uhlia a plynu klesla v porovnaní s predchádzajúcou zimou o 11 percent, resp. 13 percent. To vyvrátilo obavy, že krajiny EÚ sa v dôsledku nedostatku ruského plynu vrátia k výrobe elektriny z uhlia. Pokles spotreby fosílnych palív bol však do veľkej miery spôsobený sedempercentným poklesom dopytu po elektrickej energii v EÚ, ako aj tým, že ceny fosílnych palív zostali vysoké.

Výroba elektriny z uhlia a plynu by sa znížila ešte viac, keby nedošlo k dlhodobým odstávkam francúzskych jadrových elektrární. Prevažná väčšina zo zvyšných osemnástich „uhoľných členských štátov“ v zime znížila výrobu elektriny z uhlia. Najväčšie uhoľné elektrárne v EÚ, elektrárne v Poľsku a Nemecku, sa podieľali na zimnom znížení výroby elektriny sedemdesiatimi percentami, pričom pokles dosiahol štyri terawatthodiny, resp. deväť terawatthodín.

Uhlie v poľskom mixe výroby elektriny dosiahlo vo februári nové minimum a po prvýkrát tvorilo menej ako dve tretiny. Najväčší percentuálny pokles výroby elektriny z uhlia zaznamenalo Portugalsko, ktoré v zime 2021 postupne odstavilo svoju jedinú zostávajúcu uhoľnú elektráreň.

Zníženie spotreby o desať percent

Takmer všetky členské štáty EÚ v zime znížili spotrebu elektriny. Dobrovoľný cieľ zníženia spotreby o desať percent však dosiahli len Rumunsko, Slovensko a Grécko. Pri celkovom znížení dopytu o 6,2 percenta v období od novembra do marca členské štáty ušetrili elektrickú energiu v hodnote 12 miliárd eur v porovnaní s päťročným priemerom. Nižší dopyt možno čiastočne pripísať nadpriemerným zimným teplotám, vládnym opatreniam na úsporu energie a aktivite občanov, často v reakcii na ceny energie a ruskú agresiu.

Ďalšie dôležité správy

Hand,Man,Refill,And,Filling,Oil,Gas,Fuel,At,Station.
Neprehliadnite

Zákaz ruských ropných produktov klope na dvere, Európania odštartovali preteky v kupovaní nafty