Približne 86 miliónov falošných predmetov zadržali vlani podľa utorňajšej spoločnej správy Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) a Európskej komisie na vonkajšej hranici EÚ a na jej vnútornom trhu. Ich odhadovaná hodnota predstavovala viac ako dve miliardy eur, čo predstavuje nárast o približne tri percentá v porovnaní s rokom 2021.
Dominantné predmety dovozu
Zo správy vyplýva, že piatimi najviac zadržanými výrobkami z hľadiska počtu zadržaných predmetov v celej EÚ boli hry, obalový materiál, hračky, cigarety a nahrané nosiče CD/DVD. Tieto položky predstavovali viac ako 72 percent zachytených falošných produktov. Ich dovoz a predaj znamená porušenie práva duševného vlastníctva.
Pokiaľ ide o zadržiavanie na vnútornom trhu, polícia a orgány dohľadu nad trhom zaistili viac falošného tovaru ako v roku 2021 (takmer o 26 percent). Hodnota tohto tovaru sa však znížila v dôsledku vyššieho počtu zadržaných predmetov patriacich do lacnejších kategórií výrobkov.
Správa EUIPO a EK je založená na údajoch, ktoré poskytli policajné, colné orgány a orgány dohľadu nad trhom z členských štátov EÚ v roku 2022.
Vstup tovarov do EÚ
Desať členských štátov Bulharsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Litva, Maďarsko, Nemecko, Portugalsko, Španielsko a Taliansko predstavovalo viac ako 96 percent celkového počtu falošných predmetov zadržaných v roku 2022 v Únii. Len Taliansko samotné predstavovalo viac ako polovicu celkového počtu falošných predmetov a viac ako 33 percent z hľadiska odhadovanej hodnoty.
Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch aj vlani bola Čína hlavnou krajinou pôvodu pre väčšinu falošného tovaru vstupujúceho do EÚ. Nasledovalo Turecko – najviac zadržanou kategóriou bolo oblečenie a čínsky Hongkong, kde najviac zadržanou kategóriou bolo príslušenstvo pre mobilné telefóny.
Pošta a expresní kuriéri zostali aj v roku 2022 najvýznamnejším dopravným prostriedkom z hľadiska počtu evidovaných prípadov donášok falošného tovaru.
Cieľom spoločného dokumentu EUIPO a EK je poskytnúť užitočné informácie na podporu analýzy porušovania práv duševného vlastníctva v EÚ a vypracovanie vhodných protiopatrení príslušnými orgánmi presadzovania práva, keďže údaje umožňujú lepšie pochopiť rozsah a hĺbku tohto problému.