Ak chce Európska únia splniť svoje ambiciózne klimatické ciele, bude musieť ročne zachytávať toľko emisií skleníkových plynov, čo za ten čas dokopy vyprodukujú Poľsko s Dánskom, píše agentúra Bloomberg.

Do roku 2050 bude podľa návrhu stratégie z dielne Európskej komisie potrebné, aby blok ročne zachytával až 450 miliónov ton oxidu uhličitého. Pre porovnanie, celosvetová kapacita na zachytávanie a skladovanie uhlíka dosahovala v roku 2022 podľa údajov Medzinárodnej energetickej agentúry úroveň 50 miliónov ton.

Blok sa právne zaviazal znížiť v tejto dekáde emisie skleníkových plynov o 55 percent. Dosahovanie tohto cieľa bude mať vplyv na každý kút ekonomiky. Spotrebitelia budú musieť prejsť na udržateľnejší životný štýl, podniky a poľnohospodársky sektor budú musieť zintenzívniť svoje snahy.

„Ak máme do roku 2050 dosiahnuť v celej ekonomike klimatickú neutralitu, bude dovtedy potrebné v rámci EÚ odstrániť dostatok uhlíka na vykompenzovanie reziduálnych emisií z odvetví, v ktorých sa emisie znižujú ťažko, a po roku 2050 dosiahnuť záporné hodnoty emisií,“ uviedla Komisia v návrhu stratégie pre riadenie priemyselného uhlíka.

Aby sa bloku do roku 2050 podarilo dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, úroveň čistých emisií by mala do roku 2040 klesnúť oproti hodnotám z roku 1990 aspoň o 90 percent.

Podľa návrhu stratégie by mal energetický sektor bloku do roku 2050 zachytávať vyše 100 miliónov ton fosílneho a biogénneho oxidu uhličitého ročne. Okrem toho bude potrebné zachytávať priamo z atmosféry ďalších 100 až 200 miliónov ton CO2 s cieľom generovať kredity na odstránenie a zabezpečovať „klimaticky neutrálny“ uhlík, ktorý možno ďalej využiť.

Celkové emisie skleníkových plynov v EÚ dosiahli podľa údajov Európskej agentúry pre životné prostredie v roku 2021 úroveň 3,47 miliardy ton. Najväčším znečisťovateľom bolo Nemecko so 760,4 milióna tonami. Poľsko vypustilo do ovzdušia 400 miliónov ton skleníkových plynov a Dánsko 43,9 milióna ton.

Ďalšie dôležité správy

Klimatický summit COP28
Neprehliadnite

Zachytávanie uhlíka je beh na dlhú trať. Svetový líder ukazuje, prečo