EÚ v súčasnosti nevedomky stráca v záchvate nadmernej koncentrácie svoju nadvládu v Európe. Brusel bol tak zaneprázdnený prehlbovaním integrácie EÚ, že sa mu nepodarilo zabrániť rozpadu na okraji EÚ.
Z každej strany počúvame klišé o tom, že sme sa 24. februára zobudili do nového sveta. Pravdou je, že tento „nový svet“ tu s nami je už zopár rokov, no až doteraz sme ho ignorovali, píše The Financial Times.
Rusko nie je Srbsko, Ukrajina nie je Bosna
Ruská agresia na Ukrajine nás teraz prinútila spochybňovať niektoré z našich domnienok o budúcnosti Európy, a preto musíme znovu prehodnotiť minulosť.
EÚ si nemôže efektívne poradiť s krízou, ktorú spustil útok Ruska na Ukrajinu, ak sa jej nepodarí zmeniť svoje myslenie v otázke Balkánu. Rusko pod vedením Vladimira Putina nie je Srbsko pod vedením Slobodana Miloševiča a Ukrajina nie je Bosna.
Počiatočným bodom akejkoľvek realizovateľnej stratégie musí byť neschopnosť EÚ pretvoriť a integrovať krajiny Balkánu, a nie jej čiastočne úspešná integrácia strednej Európy, konštatuje denník.
Tri lekcie pre EÚ
Zo situácie na Balkáne plynú tri veľmi dôležité ponaučenia.
Prvým je skutočnosť, že európska integrácia dokáže štáty pretvoriť, no nedokáže ich vytvárať. Výzvou, ktorej EÚ na svojom okraji čelí, je vytvorenie fungujúcich národných štátov.
Najnovšia kríza na hranici Kosova a Srbska je známkou „zmrazených riešení“ zo strany EÚ, vďaka ktorým sa Balkán môže ľahko stať miestom pre nové konflikty.
Druhým ponaučením je, že rozpad bývalých komunistických štátov mal za následok dlhé a komplikované konflikty. Nevýhodou štátov, ktoré rozpadom vznikli, je úbytok obyvateľstva. Čím dlhšie bude vojna na Ukrajine trvať, tým je pravdepodobnejšie, že sa utečenci do vlasti späť nevrátia.
Bosna už v dôsledku vojny a povojnovej recesie prišla o 40 percent obyvateľstva.
Hneď ako vojna skončí, tak Európania stratia záujem o dianie na okraji EÚ. Posledným ponaučením teda je, že obnova nevytvára hrdinov, a ani nevyvoláva silné emócie. Až päť z 27 krajín EÚ stále neuznáva nezávislosť Kosova, uzatvára The Financial Times.