Európska únia a Srbsko sú pripravené podpísať dohodu o dodávkach materiálov pre batérie. Uviedla to v stredu nemecká vláda deň po tom, ako Belehrad umožnil obnovenie prác na spornom projekte ťažby lítia.

V piatok Srbsko a EÚ podpíšu memorandum o porozumení o „strategickom partnerstve v oblasti udržateľných surovín, dodávateľských reťazcov batérií a elektrických áut“, povedal novinárom v Berlíne hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit.

K podpisu dohody má dôjsť na „samite o kritických surovinách“ v Srbsku, na ktorom sa zúčastnia nemecký kancelár Olaf Scholz, srbský prezident Aleksandar Vučič a podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, uviedol Hebestreit.

Projekt udržateľnej ťažby lítia v Srbsku vyvolal v predchádzajúcich rokoch masové protesty a dlhú právnu bitku, ale minulý týždeň srbský ústavný súd vydal rozhodnutie, ktoré pripravilo pôdu na obnovenie prác.

V utorok vláda v Belehrade uviedla, že operácie by sa mohli obnoviť na lokalite neďaleko západosrbského mesta Loznica, kde sú rozsiahle ložiská nerastov objavené v roku 2004.

Podľa ťažobného gigantu Rio Tinto má táto oblasť jednu z najväčších zásob lítia v Európe a mohla by vyprodukovať 58-tisíc ton ročne, čo by stačilo na 1,1 milióna elektrických vozidiel. Oponenti však vyjadrili obavy z vplyvu bane na životné prostredie a verejné zdravie.

Rio Tinto trvá na tom, že projekt „bude podliehať prísnym environmentálnym požiadavkám v súlade s predpismi Srbska a EÚ“. Hebestreit v tejto súvislosti uviedol, že plánovaná dohoda so Srbskom bude zahŕňať aj „povinnosť spĺňať vysoké environmentálne normy a normy udržateľnosti“. Vučič naznačil, že Srbsko by mohlo začať ťažiť lítium už v roku 2028.

Ďalšie dôležité správy

Chinese and Serbian presidents sign joint statement aimed at deepening their comprehensive strategic partnership
Neprehliadnite

Čína si kúpila Maďarsko a Srbsko. Do Európy preniká s novou stratégiou