Európska komisia (EK) v pondelok prijala mechanizmus na úrovni EÚ, ktorý umožňuje zrušenie podvodných alebo chybných digitálnych covidových certifikátov Európskej únie, tzv. covidpasov. Informuje spravodajca TASR.

Neplatný covidpas

S novým opatrením platí, že len čo je covidpas v jednom členskom štáte EÚ zrušený, bude sa zobrazovať ako neplatný aj v iných členských štátoch eurobloku.

Od spustenia systému digitálnych covidpasov v júli 2021 bolo vydaných viac ako 1,7 miliardy osvedčení potvrdzujúcich zaočkovanie ich držiteľov proticovidovými vakcínami alebo prekonanie choroby. 

Cieľ podvodníkov

Komisia upozornila, že pre svoju úspešnú úlohu pri odstraňovaní cestovných obmedzení sa covidpasy neraz stali cieľom podvodníkov, ale celkový počet podvodne alebo omylom vydaných osvedčení zostáva veľmi nízky. Platí však, že vždy keď sa zistia podvody alebo chyby, je dôležité, aby bolo možné príslušné certifikáty zrušiť.

Zatiaľ čo niekoľko členských štátov už zaviedlo systémy na zrušenie falošných alebo chybných covidpasov na vnútroštátnej úrovni, nový systém na úrovni EÚ umožní ich bezpečné a efektívne cezhraničné zrušenie.

Ďalšie dôležité správy

KK43 Atény - Žena ukazuje svoj covidpas pred vstupom do obchodu 6. novembra 2021 v Aténach. Nezaočkované osoby potrebujú od soboty 6. novembra aktuálny negatívny test na covid na vstup do všetkých verejných vnútorných priestorov vrátane bánk, väčšiny obchodov, štátnych úradov či kaderníctiev. Rovnaké pravidlá sa budú vzťahovať na vonkajšie sedenie reštaurácií a kaviarne. Výnimky budú platiť len v supermarketoch, potravinách či lekárňach. FOTO TASR/AP
A woman is checked for her Covid-19 vaccinati
Neprehliadnite

Covidpasy majú pozitívny vplyv na zdravotníctvo aj na ekonomiku