Preskúmania sa vykonalo v súvislosti so správami o poruchách menštruačného cyklu po prijatí jednej alebo druhej z uvedených vakcín, pričom obe sú založené na technológii mediátorovej RNA. Agentúra informovala, že ešte nie je jasné, či existuje nejaká spojitosť, píše Reuters.

Poruchy menštruácie sa môžu vyskytnúť v dôsledku rôznych chronických zdravotných problémov, ako aj v dôsledku stresu či únavy, priblížila Európska lieková agentúra. Dodala, že prípady takýchto porúch boli takisto nahlásené aj po infikovaní sa covidom.

Minulé štúdie spojitosť vylúčili

Očkovanie proti ochoreniu covid-19 bolo spojené s malou, dočasnou zmenou dĺžky menštruačného cyklu, vyplynulo z nedávnej štúdie financovanej Národným inštitútom zdravia, ktorá vyzbierala údaje od približne 4 000 používateľov mobilnej aplikácie na sledovanie menštruačného cyklu.

Európska lieková agentúra sa v decembri vyjadrila, že nenašla spojitosť medzi zmenami menštruačných cyklov a vakcínami proti covidu. Tvrdenie prišlo po nórskej štúdii, podľa ktorej mali niektoré ženy po očkovaní silnejšiu menštruáciu.

Agentúra v piatok dodala, že takisto neexistujú žiadne dôkazy o tom, že vakcíny proti covidu ovplyvňujú plodnosť.

Ďalšie dôležité správy

KK28 Puurs - Výkonný šéf Pfizeru Albert Bourla hovorí počas návštevy predsedníčky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej vo  farmaceutickej spoločnosti Pfizer v belgickom meste Puurs 23. apríla 2021. FOTO TASR/AP
Pfizer CEO Albert Bourla makes a statement during an official visit of European Commission President Ursula von der Leyen to the Pfizer pharmaceutical company in Puurs, Belgium, Friday, April 23, 2021. (John Thys, Pool via AP)
Neprehliadnite

Zaočkovaní zostali v šoku. Šéf Pfizeru spochybnil vlastnú vakcínu