Európska únia sa chystá vybudovať v rôznych oblastiach sveta množstvo infraštruktúrnych projektov, ktoré by posilnili jej prepojenie a zároveň geopolitický vplyv. Ministri zahraničných členských krajín v pondelok schválili základné obrysy plánu, ktorý je okrem iného reakciou na čínsky projekt novej Hodvábnej cesty označovaný ako Pás a chodník, ktorý niektorí európski politici vidia kriticky. Konkrétne návrhy projektov vrátane možností ich súkromného financovania by podľa ministrov mala pripraviť Európska komisia do jari budúceho roka.
Európsky blok novou spoločnou iniciatívou nadväzuje na nedávne prísľuby skupiny ekonomicky vyspelých štátov G7, ktoré sa dohodli na potrebe čeliť rastúcemu vplyvu Pekingu.
Diaľnica do ekonomického pekla. Ako sa čínsky dlh na Balkáne zmenil na prekliatie
„Vidíme, ako Čína využíva hospodárske a finančné prostriedky na zvyšovanie svojho politický vplyvu všade vo svete. Vzdychať nad tým je o ničom, musíme ponúknuť alternatívy,“ povedal v pondelok novinárom počas rokovaní s kolegami v Bruseli nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.
Ministri sa zhodli na tom, že by mala únijná exekutíva do jari vytipovať „globálne viditeľné projekty a podujatia s veľkým dopadom“, ktoré by dvadsaťsedmička mohla v najbližších rokoch uskutočniť v rôznych častiach sveta. Infraštruktúrne projekty musia byť ekologicky udržateľné, založené na pravidlách a nenarúšať konkurenčné prostredie. Podrobnosti ich financovania sú zatiaľ neznáme, únia pritom chce výrazne stimulovať súkromné investície.
„Oceľové ťavy“ na Hodvábnej ceste
Čína sa v ostatných rokoch snaží svojimi projektmi posilniť vzájomný obchod a zvýšiť svoje investície a vplyv vo väčšine krajín Ázie, ale aj na ďalších kontinentoch. Pomôcť k tomu má vybudovanie siete železníc, prístavov a ďalšej infraštruktúry. Mnohé európske krajiny alebo Spojené štáty to vnímajú ako nezdravé posilňovanie vplyvu čínskeho totalitného režimu a chcú ho vyvážiť. Niektorí únijní politici vrátane maďarského premiéra Viktora Orbána či českého prezidenta Miloša Zemana sa však k Pekingu stavajú ústretovejšie.