Čína a EÚ majú do leta 2019 schváliť zoznam prekážok, ktoré bránia firmám v prístupe na trh a požiadaviek, ktoré musia firmy splniť, podľa návrhu spoločného komuniké. Ten vypracovala EÚ a musí ho schváliť aj Čína.
Podľa dokumentu obe strany na summite stanovia „termíny na ich rýchle odstránenie najneskôr do budúceho summitu EÚ-Čína v roku 2020". Spoločné vyhlásenie, ktoré sa pravdepodobne zmení, tiež stanovuje rok 2020 ako cieľ pre uzavretie zmluvy o investičných tokoch, o ktorých sa rokuje takmer desaťročie.
Komuniké odráža frustráciu Európy z neochoty Číny dovoliť zahraničným spoločnostiam, aby bez obmedzení podnikali v ázijskej krajine, zatiaľ čo čínske firmy plne využívajú otvorenosť Únie.
V Európe tak stúpa počet firiem, zvlášť z kriticky dôležitých sektorov, ktoré preberajú Číňania, a zároveň v Bruseli narastá pocit, že Peking nedodržal svoj sľub o väčšom otvorení sa zahraničným spoločnostiam, voľnom obchode a globalizácii.
Napriek tomu, že hlavnou témou v Bruseli je aktuálne blížiaci sa odchod Británie z EÚ, vedúci predstavitelia bloku využijú európsky summit 21. marca aj na prediskutovanie čínskej politiky. Je to súčasť prípravy na návštevu čínskeho prezidenta Si Ťing-pchinga v Taliansku a Francúzsku a na európsko-čínsky summit 9. apríla.