Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko zareagoval vo štvrtok nahnevane na Európsku úniu a Spojené štáty, ktoré odmietli uznať jeho inauguráciu za prezidenta a ako dôvod uviedli zmanipulované voľby. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Zdôraznil, že v prezidentských voľbách z 9. augusta získal napriek veľkej podpore pre jeho opozičnú súperku Sviatlanu Cichanovskú 80 percent hlasov.
Krátko po tom, ako bieloruská štátna tlačová agentúra BelTA zverejnila v stredu informáciu, že Lukašenko zložil prezidentský sľub, sa na viacerých miestach metropoly Minsk vytvorili spontánne protestné zhromaždenia proti staronovej hlave štátu. V niektorých mestských častiach ľudia vytvárali takzvané reťaze solidarity.
Lukašenka ako legitímneho prezidenta Bieloruskej republiky po jeho inaugurácii neuznalo už v stredu viacero krajín Európskej únie. Medzi prvými toto svoje rozhodnutie oznámili pobaltské štáty Lotyšsko, Litva a Estónsko, ku ktorým sa pridali Nemecko, Česko a Slovensko. Odôvodnili to tým, že augustové voľby neboli slobodné ani spravodlivé.
Objektív: Koľko stojí Bielorusko? Lukašenkovi stačí 1,5 miliardy dolárov z Moskvy
,,Európska únia neuznáva sfalšované výsledky volieb. Na základe tohto princípu nemá takzvaná 'inaugurácia' z 23. septembra 2020 a nový mandát, na ktorý si nárokuje Alexandr Lukašenko, nijakú demokratickú legitimitu," povedal šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.
Netransparentné boli voľby aj v tom, že niekoľko dní trvalo predčasné hlasovanie a Bielorusko nepozvalo včas medzinárodných pozorovateľov z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Autoritársky líder, ktorý je pri moci od roku 1994, o inaugurácii povedal, že ,,hlavné je, aby sa konala v súlade s ústavou. A ak vidia rozpory, nech to tvrdia". Do ulíc metropoly Minsk vyšlo v stredu večer po inaugurácii niekoľko tisíc protestujúcich ľudí. Ministerstvo vnútra oznámilo, že polícia zatkla v metropole 252 demonštrantov.