Bývalý vyjednávač pre brexit Michel Barnier bol známy dodržiavaním zásad a budovaním si autority. Jeho spoludiskutéri počas rozhovorov o odchode Spojeného kráľovstva z Únie mali pred ním zvláštny rešpekt, uvádza Financial Times. Vždy zostával akoby bez emócií, zatiaľ čo jeho britskí kolegovia strácali hlavu. „Nie som za každých okolností pokojný – počúvam manželku alebo deti –, ale rozhodol som sa zostať pokojný hneď od začiatku. Čakali, že sa nahnevám. Skúšali to niekoľkokrát,“ hovorí M. Barnier.

Tvrdí o sebe, že je jediný vo Francúzsku, kto presne vie, prečo k brexitu došlo. Je to už dva a pol roka, odkedy ho brexitové povinnosti neťažia. Pre Britov však brexit zostáva veľkým otáznikom. V posledných prieskumoch verejnej mienky 57 percent ľudí tvrdí, že odísť nebolo správne; 33 percent si myslí, že áno. S rozdielom 58 k 42 percentám občania Spojeného kráľovstva hovoria, že by hlasovali za opätovné členstvo v EÚ. „Zdá sa mi, že brexit je v Spojenom kráľovstve neustále diskusia. To znamená, že brexit nebol taký jasný,“ poznamenáva M. Barnier.

Ministri Spojeného kráľovstva podľa neho od prvého dňa nielen podceňovali brexit, ale neuvedomovali si ani jeho dôsledky. Odmieta prísľub tieňového ministra zahraničných vecí Davida Lammyho, že v prípade volebného víťazstva labouristov si prejdú obchodnú dohodu medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ „stránku po stránke“: „Veľa šťastia!“ Súhlasí M. Barnier s lídrom opozičných labouristov Keirom Starmerom, ktorý si želá užšie vzťahy, hoci jednotný trh a colnú úniu nepresadzuje. „Myslím si, že Starmer je Európan ako ja - patriot a Európan,“ tvrdí Barnier. Má pocit, že K. Starmer bude jedného dňa britským premiérom. Starmerov plán, ktorý zahŕňa dohodu medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ, sa „zdá byť pragmatický a možný“, dodáva.

Briti urobili chyby

M. Barnier by bol rád, keby sa zašlo ešte ďalej a vytvorila by sa obranná zmluva medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ. „Najmä Francúzsko a Spojené kráľovstvo, ale aj Taliansko, Španielsko a niektoré ďalšie krajiny nesú historickú zodpovednosť.“ Popísal aj predchádzajúce chyby Spojeného kráľovstva pri vyjednávaní. Deväť mesiacov pred začiatkom rokovaní o brexite v júni 2017 sa na túto udalosť so svojím tímom pripravovali: „Nemyslím si, že Spojené kráľovstvo urobilo to isté.“ Prvý britský tajomník pre brexit David Davis navrhol, aby Londýn mohol zostať sídlom dvoch kľúčových regulátorov. „Úplne nemožné! Zdá sa mi to ako obrovská slabosť: uprednostniť svoje túžby pred realitou.“ Potom tu bola Theresa Mayová, ktorá od začiatku vylúčila colnú úniu a členstvo na jednotnom trhu a Boris Johnson sa zaviazal opustiť EÚ v stanovenom čase. „Bola to obrovská chyba. Nemal čas.“

Rozhodujúce je, že M. Barnier udržal EÚ jednotnú a presvedčil 27 členských štátov, že držať spolu je najlepší spôsob, ako chrániť vlastné špecifické záujmy. Napríklad len asi osem štátov malo priamy záujem o rybolov: „Pani Merkelová mi niekoľkokrát povedala: ‚Nie je to pre nás také dôležité, ale chápem, že je to dôležité pre pána Macrona.‘ Briti tomu nerozumeli, tvrdí M. Barnier. „Každý týždeň sa nás snažili rozdeliť. Každý týždeň som navštevoval jedno hlavné mesto: Deň predtým, ako som prišiel, tam bol britský minister a aj deň potom. Čo je neuveriteľné. Strata času!“

Hovorí, že nie je „priestor na opätovné otvorenie obchodnej dohody medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom“, hoci „v niektorých technických bodoch je vždy možné zlepšiť fungovanie tejto dohody“. Jednou z vecí, ktoré M. Barnier ľutuje, je, že Spojené kráľovstvo opustilo program výmeny študentov Erasmus.

Poučenie z brexitu

Bývalý vyjednávač tvrdí, že EÚ musí teraz čeliť populizmu, pričom si bývalý vyjednávač všíma najatie desaťtisíc príslušníkov pohraničnej stráže a využitie spoločných pôžičiek na vytvorenie fondu na obnovu po kovidovej pandémii. „Dnešná EÚ už nie je EÚ, ktorú Spojené kráľovstvo opustilo. Z brexitu sme si začali brať poučenie.“ Euroblok je však podľa neho ochromený francúzsko-nemeckým patom. „Táto spolupráca nebola nikdy jednoduchá, okrem jedného prípadu, keď boli vodcovia priatelia, [Valéry] Giscard [d’Estaing] a [Helmut] Schmidt.“ Má nádej pri úlohe Poľska pod vedením Donalda Tuska. Podporuje členstvo Ukrajiny v EÚ, ale myslí si, že by sa malo počkať, kým sa stane „prijateľným“ pre verejnosť.

Takisto sa stotožňuje s myšlienkou Emmanuela Macrona o európskom politickom spoločenstve, ktoré by mohlo ponúknuť rámec pre užšie vzťahy s nečlenmi, ako je Spojené kráľovstvo. M. Barnier, ktorý bol prvýkrát zvolený do verejnej funkcie pred 50 rokmi, chce, aby sa jeho strana Les Républicains, Macronova Renaissance a ďalšie spojili a postavili sa v roku 2027 za jediného stredopravého kandidáta na prezidenta. Mohol by to byť on? „To teraz nie je otázkou dňa,“ hovorí. Prinajmenšom v tomto bode vidí M. Barnier priestor na flexibilitu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Briti volajú po návrate do Európskej únie. Brexit bol obrovskou chybou, tvrdia demonštranti