Po 25 rokoch intenzívnych rokovaní uzavrela Európska únia so združením Mercosur obchodnú dohodu vďaka nej vznikne jedna z najväčších zón voľného obchodu na svete.

Dohoda medzi EÚ a Mercosurom je najväčším obchodným paktom, aký kedy obe strany uzavreli. Jej účelom je eliminovať clá na vyše 90 percentách bilaterálneho obchodu, čím európskym exportérom ušetrí štyri miliardy eur ročne. Zároveň krajinám juhoamerického združenia, t.j. Brazílii, Argentíne, Uruguaju a Paraguaju, zabezpečí preferenčný prístup na lukratívne európske trhy. Dohoda takisto poskytne ochranu 357 produktom s európskym zemepisným označením, čo podporí export špecializovaných poľnohospodárskych produktov, akými sú vína a syry.

EÚ do krajín Mercosuru v roku 2023 vyexportovala tovar v hodnote 55,7 miliardy eur. Hodnota importu bola 53,7 miliardy eur. Odstránenie obchodných bariér môže tieto úrovne . Z prijatia dohody bude v Európe ťažiť najmä automobilový, strojársky, farmaceutický a chemický priemysel.

Zástancovia dohody považujú krajiny Mercosuru za spoľahlivý zdroj kritických minerálov, ktoré sú pre zelenú transformáciu bloku nesmierne dôležité. EÚ je v tomto smere závislá najmä od Číny. Podľa analytikov z ING bude dopyt po kritických surovinách v bloku najbližšie roky prudko rásť. Latinská Amerika pritom zodpovedá za približne 35 percent svetových dodávok lítia, ktoré pre svoju svetlú farbu a vysokú trhovú hodnotu dostalo označenie „biele zlato“. Bežne sa používa pri výrobe batérií do elektrických vozidiel, mobilných telefónov a laptopov.

Únijné automobilky už teraz profitujú zo silného dopytu po luxusných vozidlách v Južnej Amerike, no vďaka úspešným rokovaniam získajú aj ďalšie výhody. Súčasťou novej dohody s Mercosurom je totiž aj postupné odstránenie vývozných ciel na európske elektrické a hybridné vozidlá. K ich zrušeniu by malo dôjsť v priebehu nasledujúcich 18 rokov. Slovenský minister poľnohospodárstva Richard Takáč zdôraznil, že zrušenie ciel pre automobily a iné tovary pomôže celej EÚ aj slovenským firmám a vývozu.

Dohoda zvýši kvóty na vývoz hovädzieho mäsa, hydiny, kukurice a cukru do EÚ. Keďže poľnohospodárstvo tvorí významnú časť HDP Mercosuru, tento rozšírený prístup by mal podporiť jeho ekonomický rast a vytvoriť vo vidieckych oblastiach nové pracovné miesta. Juhoamerické združenie si od dohody vďaka lepším obchodným podmienkam a právnej istote, ktorú prináša, sľubuje aj posilnenie zahraničných investícií do výroby a infraštruktúry.

Rozhádaná EÚ

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa