Európska komisia predstavila v utorok v Štrasburgu strategický rámec pre európske integrované riadenie hraníc na nadchádzajúcich päť rokov. Prijala tiež odporúčanie pre členské štáty EÚ, aby si vzájomne uznávali rozhodnutia o návrate a urýchlili proces návratov.

Kľúčové priority a ich zložky

Komisia schválila príslušné oznámenie týždeň pred marcovým summitom EÚ, na ktorom šéfovia vlád a štátov zhodnotia situáciu v tejto oblasti.

Exekutíva EÚ týmto oznámením stanovuje vôbec prvý cyklus viacročnej strategickej politiky európskeho integrovaného riadenia hraníc.

Kľúčové priority stratégie majú 15 základných tematických zložiek. Patria k nim napríklad: kontrola hraníc podporovaná rozsiahlou spoluprácou v oblasti informačných technológií (kamery a drony) a medzi agentúrami; pátranie a záchrana; spoločný systém EÚ pre návraty s lepšou koordináciou vnútroštátnych orgánov a európskych agentúr; intenzívnejšia spolupráca s tretími krajinami s cieľom prispieť k budovaniu ich operačných kapacít pri kontrole hraníc, návratov a readmisií a boja proti prevádzačstvu, ako aj úplné dodržiavanie základných práv.

Európsky systém pre návraty

Ústredným pilierom dobre fungujúcej migračnej a azylovej politiky je účinný systém EÚ pre návraty, ktorý môže odrádzať od nebezpečnej a nelegálnej migrácie, pretože narúša obchodný model zločineckých prevádzačských sietí, podporuje bezpečné legálne možnosti migrácie a tým pomáha predchádzať vykorisťovaniu migrantov.

Komisia poskytla usmernenia, ako si vzájomne uznávať rozhodnutia o návrate, čím sa odstráni medzera v spoločnej legislatíve v oblasti návratov.

Vďaka modernizácii Schengenského informačného systému (SIS) s účinnosťou od 7. marca môžu mať štáty EÚ okamžite k dispozícii zápisy rozhodnutí o návrate štátneho príslušníka tretej krajiny, ktoré vydal iný členský štát Únie. To umožní rýchle vykonanie návratov z ktoréhokoľvek miesta v Európe. Členské štáty bude pri vykonávaní návratov pripravená podporiť agentúra Frontex.

Na podporu dobrovoľného návratu by mali členské štáty zriadiť poradenské štruktúry pre návrat a reintegráciu. V prípade štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sú zapísaní do týchto programov, možno dobrovoľný návrat podporiť tým, že sa im nevydá zákaz vstupu do EÚ.

Agentúra Frontex má šesť mesiacov na to, aby premietla európske integrované riadenie hraníc do operačnej a technickej stratégie. Členské štáty majú 12 mesiacov na aktualizáciu národných stratégií.

Ďalšie dôležité správy

Roman Mikulec.
Neprehliadnite

Mikulec: Slovensko chce prísnejšiu ochranu vonkajších hraníc EÚ