Európska únia prehĺbi spoluprácu s Japonskom v oblasti čipov. Európsky komisár pre vnútorný trh Thierry Breton pri svojej návšteve Japonska agentúre Reuters povedal, že oba regióny budú spolupracovať pri monitorovaní dodávateľského reťazca čipov a uľahčia výmenu výskumných pracovníkov a inžinierov. EÚ bude tiež podporovať japonské polovodičové spoločnosti, ktoré uvažujú o kompetenciách v regióne, a to aj prostredníctvom prístupu k dotáciám. Prehĺbenie spolupráce prichádza vo chvíli, keď sa oba regióny usilujú o posilnenie kontroly nad technológiou, ktorá je dôležitá pre obranný, elektronický a automobilový priemysel.

„Veríme, že je mimoriadne dôležité zabezpečiť dodávateľský reťazec polovodičov,“ povedal Breton, ktorý rokuje v Tokiu s japonskou vládou a miestnymi spoločnosťami o spolupráci v oblasti čipov a umelej inteligencie (AI).

Podpora Rapidusu

Japonsko ponúka dotácie na oživenie svojho čipového priemyslu, ktorý si udržiava náskok v oblasti materiálov a vybavenia, ale celkovo stráca podiel na globálnom trhu. Podporuje tiež spoločný podnik na výrobu čipov Rapidus, ktorý bol založený vlani v auguste s pomocou ôsmich významných japonských spoločností a ktorého cieľom je do roku 2027 zvýšiť kapacitu výroby pokročilých polovodičov. Plány firmy Rapidus sa opierajú o podporu belgickej výskumnej spoločnosti imec a americkej IBM. Breton sa stretne so zástupcami firmy Rapidus v utorok.

Japonsko už sľúbilo, že do podniku Rapidus investuje 330 miliárd JPY (2,1 miliardy eur) a mieni ho podporovať aj naďalej. Firma chce začať masovú výrobu špičkových polovodičov v druhej polovici desaťročia a odhaduje sa, že na začatie masovej výroby bude potrebovať celkovo zhruba päť biliónov JPY. Ministerstvo obchodu tiež očakáva, že v nasledujúcich dvoch rokoch minie zhruba dva bilióny jenov na pomoc pri zakladaní závodov na výrobu polovodičov v Japonsku.

Prehlbovanie spolupráce medzi EÚ a Japonskom prichádza v čase, keď sa únia zaviazala znížiť svoju závislosť od Číny. Tá sa snaží posilniť svoje schopnosti na poli vyspelých technológií, ako sú čipy.

Japonsko kedysi vyrábalo globálne polovicu polovodičov a v poslednom čase sa snaží znovu získať pozíciu popredného výrobcu vyspelých čipov a chce zabezpečiť, aby jeho automobilky a firmy zaoberajúce sa informačnými technológiami netrpeli nedostatkom tohto kľúčového dielu. Tokio chce mať zároveň k dispozícii vyspelú čipovú technológiu nevyhnutnú pre rozvoj nových odborov, ako je umelá inteligencia. Obáva sa tiež, že sa Čína môže pokúsiť prevziať kontrolu nad Taiwanom, súčasným svetovým centrom výroby pokročilých čipov.

Ďalšie dôležité správy

WA 12 archív  Hsinchu - Na archívnej snímke z 20. októbra 2021 muž kráča okolo loga sídla taiwanskej spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) v taiwanskom meste Hsinchu. TSMC, najväčší zmluvný výrobca procesorových čipov, vo štvrtok 13. januára 2022 oznámila, že jej zisk vo 4. štvrťroku vzrástol medziročne o 16,4 % na 166,2 miliardy nových taiwanských dolárov (5,3 miliardy eur). FOTO TASR/AP

FILE - A person walks into the Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd. (TSMC) headq
Neprehliadnite

Japonsko plánuje do konca desaťročia strojnásobiť predaj svojich polovodičov