Veľká väčšina spotrebných produktov vrátane elektroniky či textilu predávaných v krajinách Európskej únie by sa mala ľahšie a dôslednejšie opravovať a recyklovať, aby ubudlo prebytočného odpadu.

Zhodli sa na tom v pondelok ministri úniových krajín, ktorí s úpravami podporili návrh pravidiel pre ekologickejšie nakladanie s výrobkami, s ktorým vlani prišla Európska komisia.

Úspora rovnajúca sa ročnému objemu ruského plynu

Návrh počíta so zavedením digitálneho produktového pasu, vďaka ktorému ľudia zistia údaje potrebné na opravy či recykláciu zakúpených televízorov, telefónov či vybavenia domácnosti. Štáty tiež chcú väčším firmám zakázať likvidáciu nepredaného textilu.

Konečnú podobu pravidiel budú krajiny v najbližších mesiacoch dojednávať s Európskym parlamentom, ktorý svoju vyjednávaciu pozíciu zatiaľ neschválil.

Nové nariadenie má aktualizovať doterajšie ekologické požiadavky na výrobky, ktoré EÚ prijala v roku 2009. Podľa odhadov komisie vďaka nim spotrebitelia ušetrili 120 miliárd eur ročne a spotreba energie na výrobu vybraných produktov klesla o desatinu. Aktuálny návrh má viesť k ďalším úsporám energie približne zodpovedajúcim ročnému objemu plynu dovážaného z Ruska pred začiatkom invázie na Ukrajinu.

„Ak chceme, aby sa na trhu predávali skutočne udržateľné európske produkty, musíme túto tému riešiť od začiatku, ktorým je samotné prevedenie výrobkov," povedala k schválenému návrhu švédska ministerka energetiky, obchodu a priemyslu Ebba Buschová, ktorej krajina v súčasnosti Rade EÚ predsedá.

Výnimkou budú malé podniky a automobily

Výrobky by vďaka novým pravidlám malo ísť ľahšie opraviť a tiež recyklovať. Krajiny proti návrhu komisie sprísnili pravidlá pre likvidáciu odevov a obuvi. Veľkým firmám chcú zakázať ničenie nepredaných odevov, čo je dnes rozšírená prax. Na firmy strednej veľkosti by sa mal zákaz vzťahovať po štvorročnom prechodnom období, malé a najmenšie spoločnosti by mali mať zo zákazu výnimku.

Štáty chcú z pôsobnosti pravidiel vyňať automobily s odôvodnením, že sú pravidlá ich predaja a recyklácie upravované samostatne.

Výrobky, ktorých sa nové pravidlá budú týkať, majú byť opatrené digitálnymi údajmi o opraviteľnosti a recyklovateľnosti produktu. Zákazníci by vďaka tomu mali mať dostatok údajov pred nákupom novej veci, úradom sa tým zase uľahčia kontroly a vynucovanie pravidiel u výrobcov.

Ďalšie dôležité správy

BYD,Shanghai.china-nov.27th,2021:,Byd,Ev,Car,Store,And,Customers.,Byd,Is
Neprehliadnite

Elektromobilite v globále vládnu čínski výrobcovia. Jednotkou je Tesla, drží sa aj Volkswagen