Najväčší svetový výrobca olivového oleja predpovedá po rekordných maximách na začiatku roka pokles cien. Extrémne zdraženie bolo dôsledkom kombinácie klimatických zmien, ktoré spôsobili suchá a obmedzili úrodu, a vysokých úrokových sadzieb spolu s infláciou v dodávateľskom reťazci.
V Európskej únii sa ceny olivového oleja v januári medziročne zvýšili o 50 percent, zatiaľ čo v Spojenom kráľovstve vzrástli až o 150 percent v porovnaní s koncom roka 2021, uvádza Euronews. Španielsko, ktoré produkuje takmer polovicu svetového olivového oleja, zaznamenalo dva po sebe idúce roky sucha, čo výrazne obmedzilo úrodu a viedlo k nárastu cien na globálnom trhu.
Výrobca známych značiek olivového oleja ako Bertolli a Carbonell Deoleo očakáva omnoho lepšiu úrodu v sezóne 2024/25. „Výhľad na nasledujúce mesiace je pozitívny, očakáva sa, že trh sa začne stabilizovať a s postupujúcou novou úrodou a nárastom ponuky sa postupne budeme vracať do normálu,“ uviedol obchodný riaditeľ spoločnosti Deoleo Miguel Ángel Guzmán pre CNBC. Dodal, že kríza nie je úplne zažehnaná, pretože stále pretrváva tlak na ceny niektorých druhov kvalitného olivového oleja, ako je extra virgin.
Za základné potraviny platia Slováci už teraz priveľa. Porovnanie cien so susednými krajinami
„Uvoľňovanie cien na pôvodnom trhu sa očakáva v období medzi novembrom a januárom, ak zostanú poveternostné podmienky a úroda v nasledujúcich týždňoch stabilné,“ poznamenal ešte.
Iné stredomorské krajiny čelia rôznym prognózam. Grécko zápasí s predĺženým suchom, čo narušilo nádeje na silnú úrodu. Naopak, Turecko, ktoré sa minulý rok stalo druhým najväčším producentom olivového oleja na svete, predpovedá rekordnú úrodu s výnosom 475-tisíc ton.