Slovensko má veľký potenciál ozeleniť svoj chemický a oceliarsky priemysel obnoviteľným vodíkom. Uviedol to Ján Weiterschűtz, predseda Národnej vodíkovej asociácie Slovenska (NVAS) v rámci 2. ročníka energetickej konferencie Energy Manifest Fórum 2022, organizovanej Slovenskou batériovou alianciou (SBaA) a NVAS.

Vodík by mal nahradiť fosílne palivá

„Znovu môžeme ako krajina hrať prvé husle v preprave plynu v rámci EÚ, tentokrát vodíka z Ukrajiny do EÚ. V doprave bude vodík mieriť hlavne do sektora ťažšej dopravy, osobnú však tiež nevynechá,“ priblížil.

Do roku 2030 by mal podľa neho vodík nahradiť 4,5 percenta fosílnych palív v doprave. „Suma sumárum, vodíku bude venovaný značný podiel transformácie energetiky, dopravy a priemyslu. Jeho podiel sa odhaduje medzi 15 až 30 percent na celkovej globálnej spotrebe energií v roku 2050,“ podčiarkol.

„Aj keď batériové riešenia vieme v praxi využívať už dnes, dlhodobo nebudú schopné na 100 percent pokryť dopyt po alternatívnych riešeniach v mobilite a priemysle. Podľa Európskej asociácie uskladňovania energie budú do roku 2030 postačovať batérie s postupným zavádzaním vodíka. Potom však budú musieť na scénu nastúpiť aj vodíkové technológie,“ poznamenal. Podľa Weiterschűtza by sa ich rozvoj mohol urýchliť prijatím Akčného plánu na realizáciu opatrení Národnej vodíkovej stratégie.

Bezemisné vodíkové riešenia

„Záujem podnikateľského sektora aj samospráv o bezemisné vodíkové riešenia je aj u nás na Slovensku značný. Aj v prípade vodíka však už dnes vidíme reálne výsledky. Prvé pilotné projekty výroby vodíka a výstavby čerpacích staníc podporila už Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) a ďalších hmatateľných výsledkov sa môžeme dočkať už v prvom polroku budúceho roka,“ dodal Weiterschűtz.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SAS) počas 67. schôdze Národnej rady SR o návrhu na jeho odvolanie z funkcie v Bratislave 16. júna 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Slovensko by do roku 2030 malo vyrábať ročne 45-tisíc ton bezemisného vodíka