Nemecko chce podporiť výstavbu terminálov na dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG), aby znížilo svoju závislosť od plynu z Ruska, keďže napätie medzi Moskvou a Západom stúpa. Informovala o tom v stredu vláda v Berlíne.

Alternatíva k ruskému plynu

„Plánom vlády je vybudovať LNG terminály v Nemecku,“ povedal hovorca vlády Steffen Hebestreit na pravidelnej tlačovej konferencii.

,,Skvapalnený zemný plyn je jednou z alternatívnych dodávok energie k plynu dovážanému z Ruska," uviedol s tým, že už prebieha ,,niekoľko" projektov vrátane projektov v mestách Brunsbüttel a Stade na severe krajiny, ktoré však stále zápasia s administratívnymi a finančnými problémami.

Projekty v oblasti zemného plynu boli totiž z veľkej časti súkromnými investíciami, ktoré ,,by sa mali urýchliť, potenciálne aj vďaka verejnej podpore", poznamenal Hebestreit.

LNG terminály umožňujú dovoz plynu po mori. Nemecko v súčasnosti nemá žiadne takéto terminály, pričom všetok plyn dováža cez potrubie, z veľkej časti z Ruska.

Komodita zo západu

LNG terminály by tak umožnili najväčšej európskej ekonomike diverzifikovať svojich dodávateľov plynu a získať komoditu zo Spojených štátov, Kataru alebo Kanady. Tento krok prichádza v čase, keď narastá napätie medzi Moskvou a Západom v súvislosti s presunmi ruských vojsk na hranice s Ukrajinou.

Vláda v Berlíne ,,uviazla" medzi svojimi ekonomickými väzbami na Rusko a spojencami na Západe a Ukrajine a čelí obvineniam, že nezaujala dostatočne pevný postoj k Moskve.

V súčasnosti Nemecko dováža 55 percent plynu z Ruska. A závislosť krajiny od plynu sa v rámci energetickej transformácie zvýši, keďže plánuje odstaviť svoje uhoľné a jadrové elektrárne.

Ďalšie dôležité správy

LNG carrier Grand Aniva at sunset on the roads of the port of Nakhodka. Far East of Russia. East (Japan) Sea. 31.03.2014
Neprehliadnite

Vývoz LNG z USA v decembri dosiahol rekord vďaka dopytu v Európe