V energetickej kríze dostane energeticky náročný priemysel historicky najnižšie kompenzácie z Environmentálneho fondu. V tlačovej správe na to poukazuje Asociácia priemyselných zväzov a dopravy.

Výnosy stúpli

Celková čiastka podľa nej dosahuje necelých 1,6 mil. eur, kompenzácia za predchádzajúci rok bola vo výške 11 mil. eur. Výnosy envirofondu z predaja emisných kvót pritom medziročne stúpli z 242 na 276 mil. eur.

„Do priemyslu sa teda vráti iba zhruba 0,5 % z príjmov envirofondu, čiže 10-krát menej ako v prechádzajúcom roku. Oproti tomu iné členské štáty v súlade so smernicami Európskej únie vracajú do priemyslu až 25 % z príjmov z predaja kvót, takže 40-krát viac ako Slovensko," konštatuje asociácia. Tá opätovne apeluje na zvýšenie kompenzácií, odstránenie nových podmienok nad rámec európskej legislatívy a na prijatie novely zákona o obchodovaní s emisnými kvótami.

Ako objasňujú zástupcovia priemyslu, výzva bola vyhlásená takmer o rok neskôr ako v predošlých rokoch a kompenzácie tak budú vyplácané s dvojročným odstupom od vynaloženia nákladov podnikmi.

Nové podmienky

„Oveľa väčší problém sú však nové podmienky pre získanie kompenzácie, pri ktorých ide Slovensko ďaleko nad rámec legislatívy únie. Pre podniky, ktoré sú už plne elektrifikované a nemajú priestor na ďalšie znižovanie priamych emisií CO2, je získanie kompenzácií prakticky nemožné," konštatujú.

Asociácia dlhodobo žiada kompenzácie, ktoré sú predvídateľné a porovnateľné s kompenzáciami v iných priemyselných krajinách únie. Vyzýva parlament, aby hlasovanie o novele zákona o obchodovaní s emisnými kvótami už ďalej neodkladal a schválil ju v takom znení, ktoré definuje, že 24,5 % z ročných príjmov z predaja povoleniek bude v danom roku využitých na kompenzácie pre energeticky náročné podniky.

Ďalšie dôležité správy

Pekári za jednu nočnú dostanú viac o niečo vyše eura.
Neprehliadnite

Pekári preverujú správanie dodávateľov energií, kritika spadla aj na Vlčana pre Omnibus