Nemecký parlament začal v stredu všeobecnú rozpravu o rozpočte na rok 2023, pričom sa diskutuje predovšetkým o súčasnej energetickej kríze v Európe, informuje Deutsche Welle.
Stredajšie rokovanie v Bundestagu, dolnej komore parlamentu, sa začalo ostrým útokom na vládnu politiku zo strany lídra opozičných kresťanských demokratov Friedricha Merza, ktorý obvinil koalíciu, že zanedbala šancu reformovať Nemecko v krízovej situácii, ktorú do veľkej miery spôsobila ruská invázia na Ukrajinu.
Kancelár Olaf Scholz sa postavil proti Merzovej kritike postupu vlády v súvislosti s vojnou na Ukrajine, pričom okrem iného vyzdvihol rozhodnutie porušiť predchádzajúcu politiku nedodávania zbraní do konfliktných zón.
Ako príklad toho, ako jeho vláda kráča s dobou, uviedol, že výrazne investuje do kritickej infraštruktúry, aby sa Nemecko zbavilo povesti digitálneho zapadákova.
Obvinil konzervatívny blok CDU/CSU, že žije vo svete „Alenky v krajine zázrakov".
V súvislosti so súčasnou energetickou krízou, ktorú čiastočne spôsobilo zníženie dodávok plynu zo strany Ruska v dôsledku napätia v súvislosti s jeho inváziou na Ukrajinu, Scholz uviedol, že Nemecko má krízu „pod kontrolou", a že dotácie síce úplne nezastavia rast cien energií, ale pomôžu ich znížiť na „znesiteľnú úroveň".
„Odstraňujeme chyby energetickej a obchodnej politiky, ktorá nás priviedla k jednostrannej závislosti najmä od Ruska a Číny," povedal kancelár.
Uviedol, že zásobníky plynu sú plné, budujú sa terminály na skvapalnený zemný plyn (LNG), uzatvárajú sa nové zmluvy s neruskými dodávateľmi, obnovuje sa prevádzka uhoľných elektrární a pokračuje prevádzka jadrových elektrární.
Zdôraznil, že Nemecko má silu zvládnuť krízu a vyjsť z nej silnejšie.
O federálnom rozpočte sa má v parlamente hlasovať v piatok.