Slovensko znížilo emisie skleníkových plynov o 44 percent oproti roku 1990. K poklesu emisií došlo v prípade všetkých skleníkových plynov bilancovaných na Slovensku. Vyplýva to zo súhrnnej správy o dosiahnutom pokroku, ktorú predložili experti zo slovenskej delegácie na svetovej klimatickej konferencii COP28 v Dubaji.

„Z predikcií vyplýva, že Slovensko do roku 2030 dokáže znížiť emisie oxidu uhličitého o 55 percent v porovnaní s rokom 1990. Musí však prijať ďalšie opatrenia,“ uviedlo Ministerstvo životného prostredia SR. Priblížilo, že k dosiahnutiu cieľa výrazne prispeje koniec dotovania ťažby uhlia a výroby elektriny zo spaľovania uhlia.

Správa obsahuje informácie o emisnej inventúre skleníkových plynov, legislatívnom rámci Slovenska v oblasti boja so zmenou klímy, znižovaní emisií skleníkových plynov a aj projekcie emisií či trendy do roku 2050. Jej súčasťou bol podľa MŽP aj prehľad realizovaných adaptačných opatrení, projektov a rozvojovej pomoci.

SR tak na COP28 úspešne zavŕšila proces multilaterálneho hodnotenia Piatej dvojročnej správy Slovenska o plnení záväzkov vyplývajúcich z medzinárodných dohôd.

Ďalšie dôležité správy

WA 34 Dubaj - Autá premávajú okolo bilbordov, ktoré propagujú blížiacu sa klimatickú konferenciu COP28 v Dubaji v pondelok 27. novembra 2023.  Summit COP28 sa v Spojených arabských emirátoch začne vo štvrtok 30. novembra a potrvá dva týždne do 12. decembra. FOTO TASR/AP 

Cars pass by a billboard advertising COP28 at Sheikh Zayed highway in Dubai, United Arab Emirates, Monday, Nov. 27, 2023. Representatives will gather at Expo City in Dubai, UAE, Nov. 30 to Dec. 12 for the 28th U.N. Climate Chan
Neprehliadnite

Najväčší ropní giganti sa zaviazali do roku 2030 eliminovať emisie metánu