Správanie miliardára Elona Muska sa v posledných dňoch stalo horúcou témou. Čo môže tohto zjavne inteligentného človeka motivovať k tomu, aby začal podporovať pravicových extrémistov a najmä ich lídra Tommyho Robinsona? Je totiž nad slnko jasné, že si tým môže pohnevať veľkú časť skalných aj potenciálnych zákazníkov. Utrpieť môžu nielen predaje elektromobilov Tesla, ale aj popularita miliardárovej mikroblogovacej siete X.

Bojí sa?

Musk kedysi otvorene podporoval bývalého britského premiéra Rishiho Sunaka. Napriek tomu sa obrátil proti jeho nástupcovi sirovi Keirovi Starmerovi, ktorého kritika občas vyznela trochu osobne. Jablkom sváru sa stali nedávne protesty v britských uliciach. Krajne pravicoví demonštranti nimi reagovali na útok nožom v anglickom meste Southport, pri ktorom zahynuli tri dievčatá.

„Občianska vojna je nevyhnutná,“ napísal Musk na X. Hovorca Starmera uviedol, že miliardárove vyjadrenia sú neospravedlniteľné. Odvtedy šéf Tesly uverejňuje príspevky, v ktorých premiéra nešetrí. Čo spôsobilo túto zmenu správania?

Jednou z možností je, že ako majiteľ X sa Musk obáva akýchkoľvek obmedzení, ktoré môže Starmer v rámci Zákona o online bezpečnosti odklepnúť. Miliardár naznačuje, že premiér môže svojím postojom proti sociálnym médiám ohroziť samotný princíp slobody prejavu.

Druhou možnosťou je, že sa bojí konkurencie zo strany čoraz populárnejšej ruskej platformy Telegram, ktorú vytvoril Pavel Durov s bratom Nikolajom, aby podporili slobodu slova v Rusku. Reagovali ním na rastúcu cenzúru v krajine. Z platformy je dnes prakticky neregulovaná četovacia miestnosť a v obľube ju majú najmä nadšenci kryptomien.

Keď Robinson dostal zákaz uverejňovať príspevky na X, prešiel radšej na Telegram, kde mohol zdieľať svoje názory na nedávne britské nepokoje. Jeho popularita na tejto platforme môže vysvetľovať, prečo Musk cíti potrebu zrušiť jeho zákaz na X.

Miliardár v exile

Predtým, ako Pavel Durov vytvoril Telegram, založil sociálnu sieť VKontakte, ktorá bola akýmsi ruským ekvivalentom Facebooku. Jej rastúca popularita sťažovala ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi snahy o potlačenie online opozície.

Po následnej vládnej čistke prišiel Pavel o kontrolu nad VKontakte a ušiel z Ruska. Chvíľu nato z útočiska v Berlíne vytvoril Telegram. Pavel následne odišiel žiť do Dubaja, kde získal občianstvo. Podľa Forbesu má jeho majetok hodnotu vyše 15 miliárd dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Elon Musk
Neprehliadnite

Muskov četbot Grok šíril dezinformácie o Kamale Harrisovej. Úrady žiadajú, aby ho opravil