Elon Musk, oblečený celý v čiernom, nedávno rozosmial publikum v Madison Square Garden, keď ukázal na svoju čiapku s nápisom „Make America Great Again“ a žartovne sa nazval „temným, gotickým Maga“. V posledných týždňoch sa miliardár a šéf Tesly stal výrazným podporovateľom Donalda Trumpa, hoci kedysi sám seba označoval za „socialistu“.

Musk sa počas predvolebnej kampane aktívne zapájal do verejných vystúpení a finančne podporoval Trumpovu kampaň, pričom využíval svoju platformu X (bývalý Twitter) na podporu exprezidenta a kritiku jeho oponentov.

Zničenie rozpočtu

Na zhromaždení s Trumpom v New Yorku Musk vyzval na zníženie federálneho rozpočtu o dva bilióny dolárov, pričom navrhol vytvoriť ministerstvo pre efektívnosť vlády, ktoré by on sám riadil.

JB 34 Butler - Miliardár Elon Musk, šéf spoločností SpaceX a Tesla kráča na pódiu počas   predvolebného mítingu republikánskeho prezidentského kandidáta a amerického exprezidenta Donalda Trumpa v meste Butler v americkom štáte Pensylvánia 5. októbra 2024. Trump sa v sobotu vrátil na miesto júlového neúspešného pokusu o atentát na jeho osobu. Strelca, ktorý jedného účastníka podujatia zabil a ďalších dvoch ľudí zranil, označil za
Neprehliadnite

Muskove angažovanie v politike ohrozuje Teslu aj jeho investorskú auru

Ekonómovia však Muskovu víziu hodnotia s obavami. Paul Mortimer-Lee z z inštitútu NIESR označil tieto plány za „šialené“ a upozornil, že by znamenali zničenie rozpočtov na dopravu, vzdelávanie, bývanie a ďalšie sociálne služby. Podľa jeho odhadov by škrt vo výške dvoch biliónov dolárov predstavoval osem percent HDP, čo by spôsobilo prudký pokles ekonomiky a nárast nezamestnanosti.

Marc Goldwein z Výboru pre zodpovedný federálny rozpočet uviedol, že takéto škrty sú „na hranici možností,“ ak by sa zároveň nezasahovali do obrany a iných kľúčových oblastí. Napriek tomu má Musk medzi republikánmi priaznivcov, ktorí ho vnímajú ako potenciálneho lídra pre hlbokú reformu vlády.

Zelená pre Muskove inovácie

Muskove spoločnosti, ako SpaceX a Tesla, doteraz získavali miliardové vládne zákazky, no zníženie federálnych výdavkov by mohlo paradoxne prospieť jeho biznisu. Analytik Tim Farrar naznačuje, že Trumpova administratíva by mohla obmedziť financovanie projektov, ktoré súťažia so SpaceX, ako napríklad Boeingov Starliner, ktorý dostal od NASA štyri miliardy dolárov.

Hoci ekonómovia varujú pred rizikami Muskových plánov, jeho obavy z obrovského federálneho dlhu sú reálne. Musk už dlhodobo kritizuje vysoký deficit USA, ktorý podľa neho nie je udržateľný. Vyjadril sa, že ak Trump zvíťazí, USA majú „príležitosť raz za život“ uskutočniť dereguláciu a znížiť veľkosť vlády.

S Trumpom sa Musk zhoduje aj v kritike vysokých úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému, ktoré podľa neho ohrozujú predaje Tesly. Nesúhlasí však s Trumpovou obchodnou politikou, najmä pokiaľ ide o clá na čínsky tovar. Musk podporuje voľný obchod, čo súvisí aj s jeho záujmami, keďže Tesla má v Číne významné zastúpenie.

Muskova vízia radikálnej reformy americkej vlády zahŕňa aj odstránenie viacerých regulácií, ktoré podľa neho brzdia inováciu. Tvrdí, že Federálna letecká správa odďaľuje jeho ciele pre SpaceX a znemožňujú ambície dosiahnuť Mars.

Donald Trump v Pennsylvánii
Neprehliadnite

Morgan Stanley: Akciové trhy môžu rásť po výhre populistu Trumpa vďaka „zvieraciemu inštinktu“

KK8 Washington - Biely dom je nasvietený vo farbách Izraela na znak solidarity s Izraelom 9. októbra 2023 vo Washingtone. FOTO TASR/AP
The White House is lit in blue and white, the colors of the Israeli flag, to underscore U.S. solidarity with Israel, Monday, Oct. 9, 2023, in Washington. (AP Photo/Jon Elswick)
Neprehliadnite

Akcie, ktoré môžu profitovať z víťazstva Harrisovej alebo Trumpa