TikTok upozornil, že ak by sa populárna aplikácia v Spojených štátoch 19. januára zablokovala, americké malé podniky a tvorcovia obsahu by stratili 1,3 miliardy dolárov. Zákaz prevádzkovania čínskej sociálnej siete na území USA vyplýva zo zákona zameraného na ochranu národnej bezpečnosti, ktorý núti čínsku materskú spoločnosť ByteDance predať TikTok do januára.
V roku 2020 sa v podobnej situácii uvažovalo o tom, že TikTok by mohla odkúpiť spoločnosť Oracle, prípadne Walmart, alebo iný americký investor. Tieto diskusie napokon neviedli k uzavretiu dohody.
Predaj TikToku by mal zaručiť vlastníctvo aplikácie inému subjektu, ktorý by bol nezávislý od čínskych vládnych vplyvov. Tento krok má za cieľ znížiť obavy týkajúce sa možného zneužívania dát používateľov zo strany čínskej vlády na špionáž alebo iné bezpečnostné riziká.
Veľký brat všetko sleduje
V roku 2022 prišiel Financial Times s informáciou, že zamestnanci ByteDance v Číne mali prístup k údajom o amerických používateľoch TikToku. Tieto zistenia potvrdila aj správa od BuzzFeed News, ktorá citovala uniknuté nahrávky z interných stretnutí. Podľa správy mal jeden zamestnanec ByteDance povedať: „Všetko sa vidí z Číny“. ByteDance neskôr priznal, že zamestnanci neoprávnene sledovali novinárov, ktorí informovali kriticky o TikToku, aby zistili zdroje únikov informácií. Toto sledovanie bolo oficiálne označené za zneužitie prístupu k dátam a viacerí zamestnanci boli prepustení.
TikTok bol obvinený z toho, že jeho algoritmus na odporúčanie obsahu mohol byť použitý na šírenie propagandy, manipuláciu verejnej mienky a na potlačenie obsahu, ktorý je voči Číne kritický. Americkí politici sa tiež obávajú, že TikTok by mohol manipulovať s verejnou mienkou pred voľbami.
Spoločnosť ByteDance plánuje podať žiadosť na Najvyšší súd USA o zablokovanie zákona, pričom dúfa, že nastupujúci prezident Donald Trump, ktorý preberie úrad 20. januára, by mohol rozhodnúť zákon ďalej nepresadzovať.
Straty sa budú navyšovať
„Tieto straty by sa ešte zvýšili, ak by odstávka trvala viac ako mesiac,“ uviedol Blake Chandlee, prezident globálnych obchodných riešení pre TikTok.
TikTok žiada federálny odvolací súd o dočasné opatrenie, ktoré by zastavilo uplatňovanie zákona. Ten od 19. januára nariaďuje spoločnostiam ako Apple a Google, aby odstránili TikTok zo svojich obchodov, a internetovým poskytovateľom, aby ukončili podporu aplikácie, pokiaľ ByteDance neuskutoční predaj aplikácie inému subjektu.
B. Chandlee upozornil, že malé podniky by mohli prísť o viac ako jednu miliardu dolárov, ak by zákaz trval len mesiac, pričom tvorcovia obsahu by stratili takmer 300 miliónov dolárov. TikTok samotný by podľa neho prišiel o 29 percent plánovaných globálnych príjmov z reklamy na rok 2025.
Prispieva k rastu HDP
B. Chandlee taktiež zdôraznil ekonomický vplyv TikToku na americkú ekonomiku. Podľa správy Oxford Economics používa aplikáciu na podnikanie viac ako sedem miliónov amerických firiem, z ktorých 69 percent uviedlo, že TikTok im pomohol zvýšiť predaj, a 39 percent považuje prístup k aplikácii za kľúčový pre svoje podnikanie. TikTok údajne prispel v roku 2023 k HDP USA sumou 24,2 miliardy dolárov cez reklamu, marketing a organický dosah. Ďalších 8,5 miliardy dolárov pridali samotné operácie spoločnosti.
TikTok umožňuje spoločnostiam cielene inzerovať svoje produkty a služby. Pri uskutočnení predaja teda generuje pridanú hodnotu aj pre americkú ekonomiku. TikTok dôvodí svoju osožnosť pre USA aj zamestnávaním amerických pracovníkov, investíciami do lokálnej infraštruktúry (napr. dátové centrá, technológie) a ďalšími obchodnými aktivitami. Zdá sa, že výpočet týchto prínosov nebude americké štátne orgány zaujímať.
Odvolací súd v District of Columbia minulý týždeň rozhodol, že navrhovaný zákon o zákaze TikToku v USA neporušuje ústavné práva 170 miliónov amerických používateľov aplikácie. Podľa rozhodnutia vláda USA predložila presvedčivé dôkazy o tom, že zákon je primeraným opatrením na ochranu národnej bezpečnosti.