Umelá inteligencia je všadeprítomná. Náklady na štúdium sa blížia k 100-tisíc dolárov ročne. Boj o prijatie na špičkové školy sa zintenzívnil. Univerzity sa snažia vysporiadať s narastajúcim počtom prihlášok, uvádza Bloomberg. Harvardova univerzita nasledovala partnerov z Ivy League tým, že opäť zaviedla štandardizované testy do prijímacích procesov. Pribudli aj otázky o tom, ako študenti pristupujú k nesúhlasným názorom po protestoch, ktoré sa v uplynulom roku objavili na kampusoch.
„Stalo sa to konkurencieschopnejším a neistejším,“ povedal Eric Tipler, autor knihy Write Yourself In, ktorá slúži ako sprievodca písaním prijímacích esejí. „Neistota spočíva v tom, na ktoré školy sa deti dostanú, ale aj pre rodiny je tu veľa neistoty ohľadom toho, aké sú pravidlá hry a ako môžu pripraviť deti na úspech.“
Len čo sa zamestnajú, dostávajú výpoveď. Prečo generácia Z zlyháva na pracovnom trhu
Takmer dva milióny ľudí tento rok absolvovali štandardizované testy, ukazujú údaje College Board. Portál Common Application, ktorý umožňuje študentom posielať prihlášky na viaceré školy naraz, zaznamenal minulý rok rekordný počet prihlášok. To isté platí pre Yale University, Dartmouth College a University of Pennsylvania, čo robí prijatie na elitné školy ešte náročnejším.
Univerzity sú stále viac na pozore pred používaním umelej inteligencie v prijímacích procesoch a hľadajú spôsoby, ako zabrániť jej zneužívaniu. Na Duke University už eseje a štandardizované testy nebudú dostávať číselné hodnotenia. To je čiastočne dôsledkom vzostupu generatívnej umelej inteligencie a prijímacích konzultantov, uviedol dekan pre bakalárske prijímanie Christoph Guttentag v študentskom denníku The Chronicle.
„Prijímacie komisie hodnotia eseje menej ako písomné cvičenie, ale skôr ako spôsob pochopenia životných skúseností študenta,“ vysvetlil. Tento rok majú uchádzači na Duke po prvýkrát možnosť nahrať 60 až 90-sekundový audio alebo video záznam, ktorý im má pomôcť dostať sa na školu.