Pod ťarchou klimatických zmien zlyhávajú elektrické siete, čo spôsobuje výpadky elektriny od Albánska po Texas. Autá a autobusy končia v dopravnej zápche, keďže semafory prestali fungovať, padá aj internet.
„Po jednej hodine bez elektriny sme boli na pokraji paniky, pretože to začínalo byť neznesiteľné,“ povedal pre Bloomberg dôchodca a bývalý policajt Drago Martinovič. „Obávam sa, že to môže trvať dlhšie, ak sa to zopakuje.“
Zlá správa pre neho aj stovky miliónov ľudí po celom svete je, že riziko výpadkov sa zvyšuje. Vysoké teploty počas leta spôsobujú, že drôty sa prehýbajú a hrozí riziko vzniku lesných požiarov. Modernizácia infraštruktúry elektrickej energie nie je dostatočná. Výpadok elektriny v Čiernej Hore koncom júna, spôsobený nárastom spotreby a nestabilnými dodávkami, vyradil siete v susedných krajinách a spôsobil chaos v domácnostiach, nemocniciach aj plážových baroch.
Milióny domácností v Houstone nemali elektrinu po hurikáne Beryl minulý týždeň. Náhle povodne strhávajú prenosové veže, suchá vyprázdňujú vodné nádrže. „Celý energetický systém navrhli a vybudovali v jednej klimatickej ére a teraz sa od neho očakáva, že bude fungovať v inej klimatickej ére,“ povedal Michael Webber, profesor energetiky na University of Texas v Austine. „To jednoducho znamená, že sa môže pokaziť viac vecí.“
Rozšírenie sietí bude stáť približne 24,1 bilióna dolárov, aby sa dosiahli ciele nulových emisií do roku 2050, čo prevyšuje investície potrebné do obnoviteľných zdrojov energie, uvádza BloombergNEF. Vzhľadom na rozsiahle oblasti a vysokú spotrebu energie by USA a Čína mali rátať s najväčšími nákladmi, ale žiadna krajina nie je mimo.
Problémy nedávno zasiahli aj stredne veľké krajiny vrátane energeticky bohatého Mexika a Kuvajtu, ako aj dovozcov ako Albánsko. „S rastúcimi teplotami a dostupnosťou klimatizácie bude sieť viac zaťažená,“ povedala analytička z BloombergNEF Felicia Aminoffová. „Už sme zaznamenali nárast dopytu počas leta v niektorých európskych krajinách, ako je Grécko, ako aj na Blízkom východe.“