Z japonskej jadrovej elektrárne Fukušima uniklo približne 5 500 litrov rádioaktívnej vody, mimo závodu však nezaznamenali žiadne známky kontaminácie. Vo štvrtok to uviedla spoločnosť TEPCO, ktorá elektráreň prevádzkuje.

Nenastali žiadne významné zmeny

Únik zaznamenali v časti elektrárne, ktorá spracováva kontaminovanú vodu, priblížila hovorkyňa TEPCO. „Odhadujeme, že v stredu ráno uniklo približne 5,5 tony (5 500 litrov) vody“, ale na stanovištiach, ktoré monitorujú rádioaktivitu v okolí elektrárne, „nenastali žiadne významné zmeny“, povedala.

Aj napriek tomu plánuje TEPCO odstrániť z okolia pôdu, ktorá by mohla byť kontaminovaná, dodala hovorkyňa. Únik z ventilácie spozoroval jeden z pracovníkov.

Elektráreň Fukušima zničili v roku 2011 silné zemetrasenie a následné cunami, ktoré si vyžiadali 18-tisíc obetí. Išlo o jednu z najhorších jadrových katastrof na svete.

Postupné vypúšťanie odpadovej vody

Japonsko začalo v auguste s postupným vypúšťaním 1,34 milióna ton upravenej rádioaktívnej odpadovej vody z elektrárne do Tichého oceánu. Voda, ktorá je v areáli elektrárne uskladnená v asi tisíc nádržiach, je stále mierne rádioaktívna a pred vypustením do oceánu ju riedia morskou vodou, aby rádioaktivita dosiahla bezpečné hodnoty a znížil sa tak jej možný vplyv na životné prostredie.

Vypúšťanie má trvať desiatky rokov a podľa japonských úradov je bezpečné. Rovnaký názor má aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu. Tokio za toto rozhodnutie kritizujú Rusko a Čína, ktoré reagovali pozastavením dovozu morských plodov z Japonska.

Ďalšie dôležité správy

Fukušima.
Neprehliadnite

Výsledky naznačujú, že vypúšťanie vyčistenej vody z reaktora vo Fukušime pokračuje dobre